Informovala o tom v utorok tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje. Tandja - vyslúžený armádny plukovník - v novembri 1999, keď po prvý raz zvíťazil v prezidentských voľbách, prisľúbil, že v krajine obnoví stabilitu. Stalo sa tak iba niekoľko mesiacov po prevrate, ktorý zvrhol vojenského lídra Ibrahima Barého Mainassaru.
V roku 2004 zvolili Tandju za prezidenta opäť, čo bolo dovtedy v Nigeri bezprecedentné, ale ďalší rok si od oponentov vyslúžil ostrú kritiku v súvislosti s riešením nedostatku potravín spôsobeného suchom a nájazdmi kobyliek na úrodu. Tandja slúžil v rokoch 1991-1999 ako predseda Národného hnutia pre rozvoj spoločnosti (MNSD). V rokoch 2005-2007 bol tiež predsedom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).
Keď sa v roku 2009 blížil záver jeho druhého funkčného obdobia, vypísal referendum o predĺžení svojej vlády o ďalšie tri roky, tvrdiac, že obyvateľstvo si želá, aby dohliadal na infraštruktúrové projekty, ako aj na plánovanú ťažbu uránu a ropy. Tento krok však viedol k uvaleniu medzinárodných sankcií na Niger a vo februári 2010 bol Tandja počas dramatického útoku na prezidentský palác zvrhnutý. Vojenská junta, ktorá sa následne chopila moci, exprezidenta zatkla a obvinila z korupcie.
Po tom, ako ho prepustili, sa vyhýbal verejnému životu. Úradujúci nigerský prezident Mahamadou Issoufou nariadil trojdňový štátny smútok, dopĺňa tlačová agentúra AFP. Issoufou, ktorý je pri moci od roku 2011, vyhlásil, že po vypršaní svojho druhého mandátu odstúpi. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční koncom decembra.