Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú prerokovala a schválila vláda. Novelu by mal parlament schváliť v skrátenom legislatívnom konaní.
"Predloženie návrhu zákona si vyžiadala novela euronariadenia o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby," zdôvodnil v dôvodovej správe slovenský agrorezort.
Návrh zákona o ekologickej poľnohospodárskej výrobe zavedie vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktorý chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu, a to ešte pred jeho povinným zaregistrovaním v kontrolnom ústave. Návrh zákona z dielne MPRV SR schválilo plénum Národnej rady (NR) SR 17. septembra. Účinnosť mal zákon nadobudnúť 1. januára 2021.
Podľa MPRV návrh zákona súčasne upravuje povinnosti prevádzkovateľov ekologickej poľnohospodárskej výroby, povinnosti inšpekčných organizácií, ako aj označovanie produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby logom EÚ a grafickým znakom ekologickej poľnohospodárskej výroby, uvedeným v prílohe návrhu zákona.
MPRV vypracovalo návrh zákona v spolupráci s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) v Bratislave na účely vykonania európskeho nariadenia z 30. mája 2018 o ekologickej poľnohospodárskej výrobe a označovaní produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby.
Plénum NR SR zároveň schválilo aj pozmeňujúci návrh poslanca Jaroslava Karahutu (Sme rodina). V pôvodnom návrhu bola povinnosť predkladať nájomné zmluvy. Tvrdí, že táto povinnosť zvyšuje administratívnu záťaž žiadateľa o ekologickú výrobu, keďže na každú parcelu by mal predložiť nájomnú zmluvu, a nie všetky nájomné zmluvy musia byť uzatvorené alebo mať písomnú podobu. Dopĺňa tiež do zákona vetu, podľa ktorej sa na konanie o uložení pokuty vzťahuje správny poriadok.
Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh poslankyne Jarmily Halgašovej (SaS). Výslovne sa má ustanoviť, že register prevádzkovateľov a register inšpekčných organizácií sa zverejňujú na webovom sídle ÚKSÚP. Zaviesť sa tiež má nová skutková podstata priestupku. Cieľom je postihovať porušenie povinnosti označiť produkty ekopoľnovýroby tzv. logom EÚ a tiež porušenie pravidiel pri označovaní aj dobrovoľným slovenským logom. Zvýšiť sa majú aj pokuty za priestupky, ktoré sú vo vládnej novele zákona podľa Halgašovej pomerne nízke.