Fond obnovy by tak išiel mimo rámca EÚ formou medzivládnych dohôd prostredníctvom takzvaného inštitútu posilnenej spolupráce. Nie je to však preferovaná možnosť, ale využíva sa ako nástroj argumentácie pri jednaní. Uviedol to poslanec Európskeho parlamentu (EP) Ivan Štefanec (KDH/EPP). Štefanec vysvetlil, že ak by Poliaci a Maďari fond obnovy nechceli, tak je možné ich z toho vynechať. „Samozrejme, nikto to nechce, ale pokiaľ budú stupňovať tlak, tak je celkom pravdepodobné, že sa nájde aj iný mechanizmus,“ povedal Štefanec.
Pokiaľ by sa nepodarilo dohodnúť, hrozí rozpočtové provizórium. Podľa europoslanca je však viac tromfov na strane európskych inštitúcií, ako na strane Maďarska a Poľska. Predseda Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti a bývalý riaditeľ think-tanku Carnegie Europe Tomáš Valášek (Za ľudí) v tejto súvislosti uviedol, že existuje viacero kompromisov. Jedným napríklad je, že Maďari a Poliaci nezablokujú rozpočet kvôli prepojeniu rozpočtu eurofondov a právnemu štátu, ale budú vyžadovať, aby sa proti nim zastavili procedúry podľa článku číslo sedem. Domnieva sa však, že Maďarsko a Poľsko peniaze potrebujú. O tieto peniaze však môžu prísť, pretože možno ísť cestou posilnenej spolupráce.
„Existuje aj tvrdšia možnosť, že sa pôjde mimo všetkých európskych zmlúv a že to urobíme na báze medzivládnej dohody. Nebolo by to úplne bezprecedentné, nakoľko niektoré elementy záchranného balíka v čase finančnej krízy boli riešené na medzivládnej báze, pretože sa vtedy nevedeli dohodnúť krajiny,” vysvetlil Valášek. Domnieva sa však, že Poľsko a Maďarsko majú v pláne sa dohodnúť.
Na stole je však aj možnosť, že peniaze z tradičných eurofondov by im plynuli, ale obe krajiny by boli vylúčené zo záchranného balíka pre budúce generácie EÚ a im určená čiastka by sa prerozdelila. Valášek zároveň dodal, že v prípade, ak by nedošlo k dohode v rozpočte, pôjde sa podľa rozpočtového provizória. Štefanec poukázal na to, že existuje väčšinová vôľa k nájdeniu kompromisu a situácia v EP je jednoznačná. EÚ má pripravený historický balík 1,8 miliardy eur, ktorý blokuje Maďarsko a Poľsko. Neželajú si, aby boli podmienky čerpania naviazané na právny štát.