Erdogan vo vystúpení pred tureckým parlamentom povedal, že túto tému rozobrali s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas spoločného telefonátu, informovala v stredu ruská tlačová agentúra TASS.
Lídri Arménska, Azerbajdžanu a Ruska podpísali 9. novembra spoločné vyhlásenie o úplnom zastavení bojových akcií v Náhornom Karabachu. Dokument počíta s tým, že na dodržiavanie prímeria budú dohliadať ruské jednotky.
Napriek tomu, že tureckí vojaci sa v regióne nenachádzajú, Ankara nedávno podpísala s Moskvou dohodu o vytvorení spoločného pozorovateľského centra na monitorovanie mierovej situácie. Turecko však chce na azerbajdžanskom území vytvoriť nezávislú vojenskú pozorovateľňu, čo sa veľmi nepozdáva Rusku, priblížil pre Reuters zdroj z prostredia tureckej strany.
Turecko otvorene v bojoch o územie Karabachu medzi azerbajdžanskou armádou a arménskymi separatistami dlhodobo podporuje Azerbajdžan. Zároveň kritizuje lídrov spolupredsedajúcich krajín Minskej skupiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - USA a Francúzska - za neúspech vo vyriešení dlhoročného sporu. Trojicu štátov predsedajúcich Minskej skupine, ktorá sa od roku 1994 snaží vyriešiť napätú situáciu v Karabachu, dopĺňa Rusko.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron žiada medzinárodný dohľad nad prímerím v Náhornom Karabachu pre obavy z toho, že Moskva a Ankara neskôr odstavia západné mocnosti od možných mierových rokovaní. Podľa Erdogana však takéto obavy "nemajú absolútne žiadnu hodnotu".