Vymenil ju za troch Iráncov zadržiavaných v zahraničí. V stredu o tom informovala iránska štátna televízia, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AP.
Štátna televízia zverejnila správu bez poskytnutia podrobností. Uviedla len, že traja Iránci prepustení v rámci výmeny boli zadržiavaní za pokus o obídenie sankcií.
Moorová-Gilbertová pôsobila na austrálskej Univerzite v Melbourne ako lektorka pre blízkovýchodné štúdiá, keď ju v septembri 2018 v Iráne zatkli, poslali do väzenia Evin v Teheráne a odsúdili na desať rokov za mrežami. Je jednou z viacerých západniarov zadržiavaných v Iráne pre obvinenia zo špionáže, ktoré ich rodiny aj ľudskoprávne organizácie označujú za nepodložené. Kritizuje to aj medzinárodné spoločenstvo.
Zatiaľ nie je známe, kedy Moorová-Gilbertová pricestuje naspäť do Austrálie. Štátna televízia odvysielala video, ktoré akademičku zachytáva v sivom hidžábe, ako sedí zrejme v uvítacej miestnosti na jednom z teheránskych letísk, pod bradou má modré rúško. Záznam zachytával aj troch mužov s iránskymi vlajkami okolo pliec - je to trojica mužov prepustených výmenou za akademičku. Štátna televízia ich označila za "ekonomických aktivistov".
Medzinárodný tlak na Irán, ktorý mal zaistiť jej prepustenie, sa vystupňoval v posledných mesiacoch po správach, že jej zdravie sa počas dlhých období väznenia na samotke zhoršilo a že ju premiestnili do smutne známej púštnej väznice Karčak východne od Teheránu. Tá je pokladaná za najnebezpečnejšiu pre ženy.
Moorová-Gilbertová podnikla aj protestné hladovky a prosila austrálsku vládu, aby urobila viac na jej prepustenie. Medzi týmito prosbami bol aj list premiérovi, kde uviedla, že je vystavená "ťažkému porušovaniu" svojich práv vrátane psychického týrania a väznenia v samoväzbe.
Jej zadržiavanie ešte zhoršilo napätie vo vzťahoch Iránu a Západu, ktoré dosiahlo vrchol tento rok už skôr, po zabití vplyvného iránskeho generála Američanmi v Bagdade a po iránskych odvetných náletoch na americkú vojenskú základňu v Iraku.