Bratislavský samosprávny kraj (BSK) predstavil projekt revitalizície budovy bývalej továrne na severe hlavného mesta. V schátranon areáli by mal vzniknúť jedinečný viacúčelový priestor určený pre školstvo, kultúru, umenie a šport. Župa na pozemku vybuduje aj pietny pamätník obetiam holokaustu, keďže odtiaľto deportovali tisícky Židov do koncentračných táborov.
Priestor dlho chátral, no BSK plánuje veľkú obnovu. „Zámerom je, aby v areáli vznikol priestor pre školstvo, kultúru, umenie či šport. Dôležitou súčasťou priestoru má byť aj pamätník reflektujúci smutnú židovskú históriu v tejto lokalite. Projekt má nielen lokálny, ale i nadmestský význam,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.
Neďaleko sa nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko, no keďže je areál oplotený, pôsobí nesúrodo. To by sa malo zmeniť. Projekt revitalizácie navyše počíta so zachovaním historických stavieb. „Vynovený priestor bude slúžiť verejnosti. Vznikne tu nová škola a kultúrno-kreatívne centrum. Počítame aj s novými cyklotrasami prepájajúcimi bratislavskú ZOO a Železnú studienku. Uvažuje sa aj o revitalizácii nábrežia pôvodného vodného toku Vydrice s dôrazom na zachovanie zelene,“ povedala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Postavia pamätník
S areálom na Patrónke sa spájajú aj zločiny holokaustu. Počas druhej svetovej vojny, v roku 1942, tu zriadili deportačné stredisko, odkiaľ transportovali do nacistických koncentračných táborov približne osemtisíc Židov do Osvienčimu. Na mieste má preto vyrásť pamätník pripomínajúci besnenie Hitlerovej ríše. „Projekt bude rozdelený na niekoľko etáp a prvé výsledky by mohli byť viditeľné v roku 2022,” uzavrela riaditeľka BSK Patrícia Mešťan.
Deportačné miesto
- Názov vznikol začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre Rothovu továreň na patróny.
- Po 2. svetovej vojne tu Slovenské závody technického skla vyrábali vianočné ozdoby.
- Dominantou tohto územia bola továreň na výrobu nábojov, ktorú postavil viedenský podnikateľ Juraj Roth.
- V roku 1918 ju prevzal Československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935 - 1938 postupne likvidovaná, čo urýchlila aj tragická udalosť v roku 1930, kedy pri výbuchu náplne do patrónov zhorelo sedem robotníkov.
- V roku 1942 odtiaľto deportovali takmer 8 000 Židov do Osvienčimu.