Podľa premiéra Igora Matoviča (47) za to môže minister hospodárstva Richard Sulík (52), ktorý nedokáže dovtedy zabezpečiť dostatok antigénových testov. Ústredný krízový štáb však v stredu večer schválil plán návratu žiakov do škôl - vrátiť by sa mali nasledujúci deň po Mikulášovi.
Pripravu ambiciózneho projektu dostal na plecia šef rezortu školstva Branislav Gröhling (46), ktorý má zabezpečiť, aby sa deti bezpečne mohli vrátiť do lavíc 7. decembra. Premiér Igor Matovič po rokovaní krízového štábu priblížil, že každá škola, ktorá bude chcieť otvoriť svoje brány, bude musieť zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov, ale aj rodičov. Samosprávy by túto víziu mali zrealizovať spolu s rezortom školstva.
„Idea je taká, aby to bolo od siedmeho decembra a aby takýto systém mohol fungovať aj v januári, februári bez ohľadu na pandemickú situáciu,“ vysvetľoval Matovič. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (39) bude školské pretestovanie defacto masovým testovaním Slovenska. „Ak by sa nám podarilo pretestovať všetkých spomínaných ľudí v školstve, hovoríme o 1,4 milióna ľudí,“ vyčíslil Naď.
Testovanie kloktaním
Aj keď sa finálna podoba školského testovania ešte len pripravuje, premiér priznal, že deti by sa mohli testovať inovatívnou metódou. „V prípade testovania na školách, po rozhovore s pánom Čekanom, uvažujeme, že od budúceho týždňa by sme zaviedli testovanie žiakov kloktadlami,“ doplnil Matovič s tým, že by išlo o akési skupinové testovanie, kde by sa zobrali vzorky všetkých žiakov z triedy a len v prípade pozitívneho nálezu by sa museli všetci opätovne pretestovať aj antigénovými testami.
Rozšíria mobilné odbery
Aj keď celoplošné testovanie podľa Matoviča zrejme nebude, premiér sa tejto idey ešte úplne nevzdal a tvrdí, že naďalej platí, že celonárodný skríning by mali stihnúť do konca roka. „Kedy bude celoplošné testovanie, závisí od ministra hospodárstva, kedy zoženie testy,“ uviedol šéf vlády, ktorý doplnil, že cieľom je stále znížiť počet infikovaných pod 500 denne do Vianoc.
Matovič vylúčil, že by plošné testovanie mohlo byť dobrovoľné. „Buď bude povinné, alebo bude lockdown,“ odkazuje Matovič. Riešením by podľa neho malo byť masívne rozšírenie existujúcich mobilných odberových miest. V súčasnosti je ich 126 a iba v okresných mestách po novom byť mali by aj v menších mestách i obciach. Do akcie by mali byť nasadené aj mobilné tímy, ktoré by fungovali v rómskych osadách či ohniskách nákazy.