Zároveň dodal, že zväz je za otvorenie škôl pri dodržaní epidemiologických opatrení. Ako pripomenul, školy nie sú len vzdelávacie inštitúcie, ale majú aj nenahraditeľné postavenie pri odovzdávaní hodnôt a noriem. Ondek podotkol, že o podmienkach a opatreniach pri otvorení škôl by mali rokovať v piatok 27. novembra s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislavom Gröhlingom (SaS).
Ten vo štvrtok vo svojom statuse na sociálnej sieti potvrdil, že v súvislosti so zadanou úlohou od Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) komunikoval už so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska, Asociáciou základných škôl a aj so súkromnými a cirkevnými zriaďovateľmi. „Áno, vnímam všetky okolnosti. Škola nemôže zabezpečovať testovanie sama. Zriaďovateľ bude musieť zabezpečiť personál. Musíme na to tiež získať financie. Musíme hľadieť aj na možnosť dobrovoľnosti a na množstvo ďalších otázok, ktoré všetci máte,“ objasnil v statuse situáciu Gröhling. Podľa neho ministerstvo robí všetko pre to, aby našlo čo najlepšie riešenie, ako dostať žiakov do škôl a súčasne nastaviť aj pravidlá od januára.
Minister ÚKŠ navrhoval, aby sa pri otvorení škôl využíval semafor, teda individuálne zatváranie tried podľa pandemickej situácie. Medzi návrhmi bola aj dobrovoľnosť testovania zamestnancov, žiakov a rodičov. Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní Ústredného krízového štábu v stredu 25. novembra oznámil, že ak sa škola chce otvoriť, musí zabezpečiť pravidelné pretestovanie žiakov, učiteľov aj rodičov. Pripraviť by to mal minister školstva spolu so zástupcami samospráv. V prípade, že sa ministrovi podarí vytvoriť plán, stredné školy a druhý stupeň základných škôl by sa mohli otvoriť 7. decembra. Priblížil, že miera testovania žiakov, rodičov a učiteľov na škole by sa odvíjala od epidemiologickej situácie a miery nebezpečia. Rozhodnutie o pretestovaní by mohlo byť podľa Matoviča na zriaďovateľovi školy, ktorý sa na tom zhodne s jej vedením či s radou rodičov.
Štát zaplatí náklady na testovanie, ale organizačne to bude mať na starosti zriaďovateľ v súčinnosti so školou. V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.