Tak znie podmienka premiéra Igora Matoviča, aby sa deti 7. decembra opäť mohli posadiť do školských lavíc. Použiť sa má pri tom aj nová forma testovania zo slín. Čo na to hovoria odborníci, učitelia či samosprávy? Minister školstva Branislav Gröhling prišiel na rokovanie Ústredného krízového štábu s jasnou ideou, ako vrátiť žiakov do škôl. Všetko sa malo riadiť podľa semafora a triedy sa mali zatvárať podľa aktuálnych pozitívnych prípadov.
Zamestnanci, žiaci či rodičia sa mali testovať len na dobrovoľnej báze. Jeho návrh však narazil na odpor odborníkov aj premiéra Igora Matoviča, ktorý návrat do školských lavíc 7. decembra povolí, ale pod jednou zásadnou podmienkou. „Ak sa škola rozhodne, že chce deti privítať vo svojich priestoroch, tak by musela zabezpečiť pravidelné testovanie svojich žiakov a ich rodičov,“ vyhlásil premiér Igor Matovič.
Kloktadlová metóda
V školách by sa mala začať využívať nová metóda testovania zo slín, ktorú predstavil vedec Pavol Čekan predstaviteľom vlády pred niekoľkými dňami. „Chceli by sme priniesť inovatívnu formu odberu vzorky, aby to deti mali pohodlnejšie, než s tou paličkou,“ povedal Matovič s tým, že sliny žiakov z jednej triedy by sa zozbierali do jednej nádoby a následne by sa táto vzorka odoslala na vyhodnotenie. Ak by sa objavila v triede pozitívna vzorka, všetci by sa ešte pretestovali antigénovými testmi. Táto metóda je určená nielen deťom, ale aj tým, ktorým je výter z nosohltana nepríjemný.
Nedá sa to stihnúť?!
Minister školstva už teraz hovorí o tom, že dostal neľahkú úlohu. Do konca týždňa chce pripraviť plán, s ktorým mu pomáhajú všetky dotknuté strany. „Asi to nebude možné celoplošne, naraz a v jeden deň pre všetkých. Budeme uvažovať o tom, ako to nafázujeme,“ uviedol Gröhling na adresu testovania v školách. V decembri sa stihne zrejme len jedno kolo. Ministrov tím odborníkov uvažuje aj nad možnosťou, že vyučovanie by sa obnovilo len tam, kde sa príde otestovať väčšina rodičov.
Na presnom čísle, koľko percent rodičov sa musí dať otestovať, sa ešte nedohodli, najpravdepodobnejšie je to 70 až 80 %. Ostatní rodičia, ktorí by sa odmietli testovania zúčastniť, by tak museli nechať deti doma na dištančnej výučbe. Toto riešenie však nie je definitívne a ak by sa ním nakoniec riadili, museli by vyriešiť aj právnu stránku veci - ak má totiž dieťa povinnú školskú dochádzku, nie je isté, či ju môže štát podmieňovať testovaním.
Nezodpovedané otázky
Zorganizovanie testovania si nevedia predstaviť riaditelia viacerých škôl na Slovensku. „Neviem si to predstaviť. Museli by to celé zabezpečiť zriaďovatelia, my na to nemáme odborné vzdelanie ani vybavenie,“ hovorí šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Jasno v tom nemajú ani samosprávy. ZMOS zatiaľ analyzuje možnosti, ako to celé uskutočniť. „Pre zabezpečenie testovania priamo v školách ešte nie sú zodpovedané všetky otázky a nie sú určené jednotlivé kompetencie,“ uviedol za ZMOS starosta Lamača Lukáš Baňacký.