Pre agentúru SITA to uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Podotkol, že ide o veľké počty žiakov, ktoré sa budú násobiť tým, že sa k testovaným priradia aj rodičia. Otázky podľa neho vyvstávajú najmä pri testovaní rodičov, a to napríklad, či bude testovaný jeden alebo obaja. Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) v stredu 25. novembra zadal ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Branislavovi Gröhlingovi (SaS) a samosprávam úlohu pripraviť plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť aj ochranu zdravia testovaním zamestnancov, žiakov a rodičov.
„Vystávajú otázky, ktoré z prvých informácií nie sú zrejmé,“ povedal Crmoman s tým, že by ich bolo potrebné zodpovedať. Podľa neho je však dôležitejšie pripraviť sa na január. SKU patrí tiež k organizáciám, ktoré sa majú v tejto súvislosti s Gröhlingom stretnúť. So šéfom rezortu by mal dnes rokovať aj odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Jeho predseda Pavel Ondek pre agentúru SITA uviedol, že sú za otváranie škôl pri dodržaní epidemiologických opatrení, no nevedia si predstaviť, že by každý rodič súhlasil s testovaním dieťaťa tak, aby sa mohli školy otvoriť. Gröhling vo svojom statuse na sociálnej sieti potvrdil, že v súvislosti so zadanou úlohou od ÚKŠ komunikoval už so Združením miest a obcí Slovenska, Úniou miest Slovenska, Asociáciou základných škôl a aj so súkromnými a cirkevnými zriaďovateľmi.
V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné. Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.