Marika sa netají, že svoj život vidí dnes inými očami, ako tesne po nehode. „Kto prežije toľko bolesti a odriekania, považuje každý deň za dar,“ vraví speváčka, ktorej sú veľkou oporou priateľky a manažérky Eva Kožejová a Andrea Pakesová.
Návrat na pódiá
Vyrovnať sa s tragédiou chce veľa síl a nie každý to dokáže. Marika Gombitová sa napriek neľahkému osudu nevzdala, svojich fanúšikov milo prekvapila, keď už pol roka po nehode vystúpila na Bratislavskej lýre 1981. Pritom len mesiac pred festivalom preniesli Mariku z nemocničného lôžka do rehabilitačného ústavu v Kladruboch. Hneď po emotívnom vystúpení na Lýre ju odviezli naspäť do ústavu, kde zostala ešte pol roka. V lete toho istého roku nahrala svoj tretí album s príznačným názvom Slnečný kalendár. Slnko sa vrátilo do Marikinho života...
Pokračovala v nahrávaní, koncertovaní a začala skladať nové piesne. Jej dve koncertné turné Mince na dne fontán a Adresa ja, adresa ty trvali celých päť sezón. Vystupovala s nimi po celom Československu a štyrikrát vypredala pražskú Lucernu. Nasledovalo 25 aktívnych rokov po nehode, počas ktorých naspievala 134 piesní, k 58 si zložila hudbu sama. Vydala 7 sólových albumov, absolvovala viac ako 150 koncertov a vyše stovky televíznych a charitatívnych vystúpení. Nikdy sa pritom nesťažovala na to, že medzitým musela podstúpiť rad operácií a rehabilitácie. V roku 2005 sa Marika stiahla do úzadia. Svoj veľký comeback speváčka naplánovala na september 2016, kedy oslavovala okrúhlu šesťdesiatku.
Narodeninový koncert Marika Gombitová a priatelia napokon preložila o mesiac, aby splnila veľký sen Mekyho Žbirku, ktorého veľkým prianím bolo, aby vystupovala na jeho koncertnom turné Road To Abbey Road. Svojich fanúšikov potešila aj spomínanou knihou Úlomky spomienok. Najkrajším darčekom však pre speváčkiných obdivovateľov sú jej piesne – známe hity aj nové skladby.
Na odovzdávaní ocenení SOZA v roku 2018 nechýbal ani pán Winkler, pre ktorého to bolo čosi ako déja vu. Od stretnutia vo vysokoškolskom klube Bernolák ubehlo takmer 40 rokov, no akoby to bolo včera... „Žiaľ, nebol priestor na to, aby sme sa porozprávali, bolo tam množstvo ľudí, novinárov. Predsa len sa mi ale podarilo na chvíľu sa s ňou stretnúť. Povedal som jej o našom stretnutí, ukázal som jej fotky z toho posledného koncertu Modusu na Slovensku v novembri 1980. Podpísala mi ich a odfotil som sa s ňou na pamiatku,“ uzavrel pán Winkler, pre ktorého stretnutie s legendou slovenskej popmusic je zážitkom, na ktorý sa nezabúda.
Marika Gombitová
- naspievala celkom 234 piesní, pri 64 je autorkou hudby
- vydala 9 radových albumov, 3 anglické verzie
- zvíťazila na medzinárodnom festivale Intervízia v poľskom Sopote ako jediná československá speváčka
- v roku 1980 natočila kultový muzikál Neberte nám princeznú
- naspievala titulnú pieseň k filmu J. Jakubiska Tisícročná včela na hudbu K. Svobodu naspievala titulnú pieseň a dve ďalšie k večerníčkovému seriálu PA a PI
- v roku 1989 zastupovala na prianie Stevie Wondera slovenskú hudobnú scénu na jeho koncerte v Bratislave
- ako prvá slovenská speváčka účinkovala v rakúskej hitparáde Die Grossen zehn
- bodovala v anketách popularity Zlatý slávik (3x striebro, 2x bronz), Slovenský slávik (2x zlato), Slávik (5x striebro, 2x bronz), OTO (zlato, bronz, Sieň slávy)
- získala ocenenie Speváčka storočia, Žena 21. storočia
- stala sa jedinou ženou v súboji o titul Najväčší Slovák, postúpila medzi top 10 významných osobností, no na vlastnú žiadosť odstúpila
- jej pieseň Vyznanie zvíťazila v ankete Hit storočia
- je držiteľkou vyznamenania prezidenta Slovenskej republiky Pribinov kríž I. triedy
- v roku 2018 sa stala prvou ženou, ktorá získala Veľkú cenu SOZA za celoživotné dielo ako hudobná skladateľka
- 1977 Zlatá Bratislavská lýra s Modusom za pieseň Úsmev
- 1978 domáca aj medzinárodná Zlatá Bratislavská lýra za pieseň Študentská láska
- 1979 Strieborná Bratislavská lýra za pieseň Vyznanie
- 1980 Bronzová Bratislavská lýra za pieseň Tajomstvo hier