Na parkoviskách i po centre sa promenádujú líšky. Čo na to vravia odborníci? Niekoľkodňové plienenie diviakov v košickom parku Anička spustošilo celý areál. Hladná zver premenila obľúbené miesto rekreácie na oranisko a situáciou sa už zaoberá aj samospráva.
Starosta mestskej časti Košice-Sever František Ténai za zdroj problému označil nepokosené súkromné pozemky, ktoré susedia s areálom. „Je to orná pôda, kde je viac ako 800 vlastníkov, a tí sa o pozemky nestarajú. Začali sme veľmi intenzívne komunikovať s okresným úradom, ktorého pracovníci prechádzajú pozemkami, a zisťujeme stav inváznych rastlín. Budeme ich vyzývať, aby sa o svoje pozemky starali,“ uviedol starosta. Problém diviačej zveri puškami riešiť nemôžu.
Ako povedal Ténai, už viackrát žiadali o udelenie povolenia na ich odstrel. „Sme však v oblasti, kde je veľký pohyb, a neďaleko je sídlisko. Nevieme to uzavrieť, aby sme mali bezpečný priestor a neohrozili ľudí,“ vysvetlil Ténai s tým, že poľovníci tu robia pravidelne lov na zver. „Vyženieme ich, no o pár dní sa vrátia, lebo tu majú veľmi dobré podmienky. Košičania tu po zotmení nemôžu už ani kočíkovať, ani ,venčiť‘ psov, lebo tento park musíme večer odovzdať diviakom,“ dodal starosta.
Divá zver v uliciach je novodobým problémom
Andrej Mock, zoológ z Univerzity Pavla J. Šafárika (UPJŠ)
- Prichádzajú už aj srny. Od ľudí som počul, že v noci po Hlavnej ulici chodí líška a nazerá do otvorených reštaurácií. Pre líšky sú v meste zdroje potravy a je to pre ne aj bezpečnejšie prostredie, lebo sa tu nestrieľa. V budúcnosti sa k nim pravdepodobne pridajú aj šakaly, ktoré sa rozšírili do strednej Európy. Ak sa približujú k ľuďom, vidno na nich nezdravý vzhľad alebo neprirodzené správanie, treba si držať odstup. Môžu byť nebezpečné, ak ich človek zraní alebo prekvapí veľmi zblízka. K útoku môže dôjsť hlavne vtedy, ak človek vojde medzi samicu a mladé.