Po rokovaní pandemickej komisie to priznal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (46), podľa ktorého je to spôsobené uvoľnením niektorých opatrení. Polepšili si regióny na severe, zhrošili sa naopak južné okresy. Negatívny trend podľa Krajčího potvrdzuje aj reprodukčné číslo, ktoré stúplo z hodnoty 0,9 na hodnotu 1. Ako minister vysvetlil, keďže sa začali uvoľňovať opatrenia, epidemiologická krivka sa spätne stáča a má prognózu rastu.
Za posledný týždeň však mierne klesol počet hospitalizovaných aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Začal však stúpať kĺzavý medián, z hodnoty 1 326 sa dostal na hodnotu 1 811. Priemerný počet úmrtí spojených s koronavírusom je v súčasnosti 30 prípadov denne. Celkový počet úmrtí spojených s COVID-om je 1 000 prípadov.
„Kompetentné úrady potvrdili 771 prípadov úmrtí spôsobených priamo ochorením COVID-19,“ uviedol minister Marek Krajčí s tým, že situácia v nemocniciach je podľa neho síce lepšia, no nie je vidieť rapídny pokles pacientov. V súčasnosti je hospitalizovaných 1 685 pacientov, 122 ľudí potrebuje pľúcnu ventiláciu. „Najvážnejšia situácia je v Prešovskom a v Žilinskom kraji,“ upozornil minister Krajčí a dodal, že v rámci susedov sa nám nedarí až tak zle.
„Momentálne máme najlepšiu epidemiologickú situáciu v porovnaní s našimi susednými krajinami,“ informoval minister. Od 7. decembra sa bude musieť každá osoba, ktorá prejde cez hranice, preukázať negatívnym výsledkom testu. Pendleri, ktorí mali doteraz výnimky, sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý nemá byť starší viac ako dva týždne.
„Do stredy alebo do štvrtka zverejníme vyhlášku, kde zadefinujeme nové pravidlá pre pendlerov,“ skonštatoval hlavný hygienik Ján Mikas. Ten tiež dodáva, že nie je na mieste uvažovať o výraznejšom uvoľnení opatrení. Kritizoval niektoré reštaurácie, ktoré sa snažili obísť opatrenia týkajúce sa terás. Po novom totiž nemôžu byť úplne zakryté, ale jedna stena musí byť voľná, aby sa vymieňal vzduch.
Infektológ Pavol Jarčuška upozorňuje, že na Slovensku budeme očkovať, až keď bude vakcína autorizovaná Liekovou agentúrou EÚ. Vysvetlil, že to bude logisticky náročný proces pre udržanie vakcíny v chlade. Prví sa majú zaočkovať zdravotníci, pracovníci z domovov sociálnych služieb a následne ľudia nad 65 rokov. „V súčasnosti majú 3 konzorciá ukončenú tretiu fázu klinického testovania,“ priblížil Jarčuška s tým, že vakcína bude pre bežnú populáciu dostupná najskôr na jar.