Odhad organizačného výboru je aktuálne na úrovni dvoch tretín uvedenej čiastky, nejde však o oficiálne vyhlásenie. "Stále sme v procese výpočtu výdavkov spôsobených odkladom kvôli ochoreniu COVID-19. Aktuálne teda ešte nemôžeme povedať, aká to bude suma," uviedli v pondelok japonskí organizátori.
Ak by sa OH a PH konali podľa plánu už v lete 2020, šlo by už aj tak o mimoriadne drahé podujatie. Pôvodný plán síce hovoril o sume 7,3 miliardy USD, tá však neskôr stúpla na 12,6 miliardy a minuloročný audit preukázal, že pôjde minimálne o dvojnásobok. Podľa štúdie Oxfordskej univerzity ešte spred pandémie sa v Tokiu uskutočnia najdrahšie OH v histórii.
Agentúra Kjódó počas víkendu vyčíslila na 2 miliardy USD len výdavky spojené s novým prenájmom športovísk, platmi personálu a ďalších výdavkov s tým spojených. Ďalšia miliarda USD by mala byť vynaložená na opatrenia súvisiace s koronavírusom - vakcíny, testy či iné prostriedky na ochranu zdravia.
Japoncom sa síce podarilo nájsť priestor na škrty, ide však len o malé percento z celkových výdavkov. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sľúbil Tokiu viac ako 560 miliónov dolárov na pokrytie dodatočných nákladov, zvyšok však je nutné hľadať priamo v "krajine vychádzajúceho slnka". Japonskej strane nenahráva ani skutočnosť, že príjmy zo vstupného či predaja reklamných predmetov takmer isto nebudú na takej úrovni, ako predpokladali.