Táto zákerná choroba sa každý rok objaví u vyše 3 000 pacientov. Odborníci tvrdia, že nám chýba potrebná moderná liečba, ktorá je v zahraničí považovaná za štandardnú. Ako sa toto nádorové ochorenie prejavuje a čo ho spôsobuje?
Každý rok u nás na rakovinu pľúc zomrie viac ako 2 000 ľudí. „Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom tohto ochorenia. V prepočte totiž na Slovensku zomrie každé štyri hodiny jeden pacient na rakovinu pľúc,“ odhaľuje hrozivú štatistiku primár pľúcneho oddelenia v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici Michal Urda. Ochorenie je zákerné aj preto, že sa spočiatku nemusí prejavovať žiadnymi významnými príznakmi.
Tie sa dostavujú pomerne neskoro. Urda priznáva, že pacienti zvyčajne vyhľadajú lekára až v pokročilom štádiu. Nemali by ste preto vynechávať preventívne prehliadky, najmä ak fajčíte. Hlavným rizikovým faktorom, ktorý súvisí so vznikom onkologických ochorení, je podľa Urdu fajčenie.
Najčastejšie príznaky
- dlhotrvajúci kašeľ, ktorý sa zhoršuje
- vykašliavanie krvi
- bolesť na hrudníku
- zachrípnutie
- únava, chudnutie
- dýchavičnosť, problémy s dýchaním
Čo zvyšuje riziko?
- fajčenie
- zlý životný štýl
- genetické mutácie
- environmentálne faktory
Chýba nám potrebná liečba
Aj napriek hrozivým štatistikám majú onkologickí pacienti nádej na vyliečenie, na Slovensku však pre nich nie je dostupná moderná liečba. Európska lieková agentúra síce ešte v roku 2011 schválila 27 nových terapií, ktoré by mali týmto pacientom pomôcť, no u nás sú dostupné iba tri. Medzi moderné metódy patrí aj biologická liečba a imunoterapia. Hovorcovia zdravotných poisťovní sa zhodujú, že kategorizované liečivá pri imunoterapii preplácajú, tie nekategorizované iba po splnení podmienok na udelenie výnimky, teda nie sú preplácané všetkým pacientom automaticky.
Zápas s byrokraciou
Eva Sládková, pacientka
- Za svoju modernú liečbu som musela doslova bojovať. Tento boj však nebol márny, keďže práve vďaka tejto liečbe sa môj zdravotný stav natoľko zlepšil, že dnes môžem viesť normálny, plnohodnotný život. Smutné je, že na Slovensku musí o liečbu pacient bojovať sám. Okrem toho, že bojuje s rakovinou, musí zápasiť aj so štátnou byrokraciou a najmä s poisťovňami.
Moderné liečebné metódy
Medzi moderné liečebné metódy zahŕňa Urda biologickú liečbu a imunoterapiu. „Zatiaľ čo biologická cielená liečba ovplyvňuje rast a množenie nádorových buniek na podklade poznania genetických zmien nádorových buniek, imunoterapia využíva vlastný imunitný systém pacienta v boji proti nádorovým bunkám,“ vysvetľuje.
Imunoterapia v podstate podporuje náš imunitný systém, aby proti rakovine bojoval sám. Dokáže tak rozpoznať a ničiť rakovinové bunky. Chemoterapia síce útočí na rakovinové bunky priamo, no môže mať negatívny vplyv aj na tie zdravé.