Po kontrole komisárky pre osoby s telesným postihnutím Zuzany Stavrovskej v Zariadení pre seniorov na Ulici J. Okáľa bolo zistené, že dochádza k mnohým pochybeniam. Anonymné správy zo sociálnych sietí o bitkách a násilí v zariadení však kontrola nepotvrdila. Mesto pochybenia priznáva a sľubuje nápravu, týranie starčekov ale razantne popiera.
Kontrola odhalila pochybenia ako malé výťahy, nevedenie denníkov o pádoch klientov či podávaní liekov, ale aj to, že niektorí klienti bývali v priechodných izbách a nemali podľa komisárky súkromie. Pri rekonštrukcii kúpeľní klientov umývali a vymieňali im plienky na posteliach v prítomnosti iných klientov, čo bolo podľa Stavrovskej nedôstojné. Niektorých klientov mali podľa zistení kontroly zamykať v izbách.
„Takéto správanie má znaky zlého až šikanózneho zaobchádzania,“ uvádzalo sa v správe komisárky. Kontrole sa nepozdávalo ani oslovovanie klientov slovami dedko, babka či zvyšovanie hlasu a bolo zistené, že jeden z klientov bol priviazaný ku kreslu fixačným pásom od krčnej chrbtice až po rozkrok, a v takejto polohe sa nachádzal niekoľko hodín. Kontrola vyčítala zariadeniu aj používanie plachiet na priväzovanie klientov namiesto certifikovaných pomôcok.
Jedna z opatrovateliek, ktorá v prievidzskom zariadení pracuje už roky, Novému Času uviedla, že opísané týranie je nezmysel. „Ani kontroly, ktoré u nás boli, nezistili bitie alebo týranie našich klientov a ani nemohli. Pred pár mesiacmi prišlo anonymné udanie, že fackujeme starčekov. Kolegyňa, ktorej sa tento čin pripisoval, nebola vtedy ani v práci, bola PN,“ povedala pracovníčka, ktorá chce zostať v anonymite.
„Klienti sú v rôznom veku, fyzickom či psychickom stave, mnohí ani nemajú byť u nás, ale v špecializovanejších zariadeniach, ale aj tie sú plné a máme len dve možnosti - buď sa o nich postarať najlepšie, ako môžeme, alebo ich máme nechať na ulici?“ pýta sa rozhorčene opatrovateľka.
Podľa hovorcu Prievidze Michala Ďureje vykonalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny kontrolu, ktorá týranie jasne vyvrátila. „Podľa záverov predmetnej hĺbkovej kontroly je možné hovoriť o tom, že k žiadnemu týraniu klientov v zariadení nedochádzalo. Na druhej strane výsledkom kontrol bol rad opatrení so stanovenými termínmi plnení na odstránenie zistených nedostatkov. K najzásadnejším nedostatkom, ktoré boli vyčítané, patria hlavne dispozičné a priestorové problémy,“ prezradil. „Na odstránenie stavebno-priestorových nedostatkov plánujeme v návrhu rozpočtu pre rok 2021 vyčleniť pre zariadenie sumu viac ako 400-tisíc eur,“ dodal s tým, že zabezpečili supervíziu pod garanciou Asociácie odborných pracovníkov v sociálnych službách.