Opozícia oznámila, že bude požadovať medzinárodné trestné stíhanie a sankcie voči takýmto páchateľom.
Sviatlana Cichanovská, bývalá kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku, v utorok vo videopríhovore z Vilniusu, kam sa po voľbách uchýlila, uviedla, že v registri - "knihe zločinov" - budú prípady porušenia zákona zaznamenané čo najpodrobnejšie.
Následne ich preveria právnici, ktorí potom celý spis pripravia na začatie trestného konania, a to na medzinárodnej úrovni, aj na súdoch "nového Bieloruska".
Cichanovská informovala, že už minulý týždeň bola podaná prvá trestná vec na súd s medzinárodnou jurisdikciou v Litve. Spresnila, že ide o prípad Maxima Horošina, majiteľa kvetinárstva, ktorý bol za to, že rozdával kvety protivládnym demonštrantom zadržaný, potom "mučený a nútený opustiť Bielorusko."
Bývalá kandidátka tiež zdôraznila, že ktokoľvek, kto sa zúčastnil na protiprávnom konaní proti demonštrantom, "môže napísať doznanie alebo svedčiť o zločinoch, ktoré sa stali pred jeho očami". Jeho identita by mala zostať utajená, uviedol Interfax s odvolaním sa na Cichanovskú.
Cichanovská sa uchádzala o post prezidentky Bieloruska po tom, ako ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať skupinu ľudí podporujúcich kandidatúru jej manžela Siarheja - známeho aktivistu a blogera, ktorý bol pred spustením predvolebnej kampane zadržaný a je naďalej vo vyšetrovacej väzbe.
Podľa oficiálne oznámených výsledkov volieb získala Cichanovská v prezidentských voľbách iba niečo cez desať percent hlasov a umiestnila sa na druhom mieste. Za víťaza bola vyhlásený Alexandr Lukašenko, ktorý post prezidenta v Bielorusku zastáva od roku 1994.
Od dňa volieb, 9. augusta, v Bielorusku pokračujú protesty proti ich oficiálnym výsledkom. Demonštranti ich neuznávajú a považujú ich za sfalšované. Podobný postoj zaujala aj EÚ, ktorá Lukašenka neuznáva ako legitímneho prezidenta. V súvislosti so zmanipulovanými voľbami a brutalitou voči demonštrantom i opozícii uvalili EÚ i USA na predstaviteľov bieloruského režimu sankcie.