Úplne opačná situácia je pritom u našich západných susedov v Stovežatej, kde aktuálne evidujú takmer 6-tisíc chorých. Slovenskí Pražania držia palce tým českým a veria, že obdobie koronavírusu bude čoskoro minulosťou. Malebná dedinka neďaleko Lučenca so 79 obyvateľmi nemala ani jedného nakazeného. „U nás sa ani netestovalo. Pôvodne sme mali ísť na Lentvoru, čo je asi 15 km, no nechodí tam ani autobus. Napokon sme sa však mohli ísť testovať kdekoľvek,“ uviedol starosta Erik Marčok.
Na prvé celoplošné testy išlo zhruba 70 percent Pražanov, ktorí využili najbližšie dediny ako Halič a Lehôtku. „Väčšina išla preto, aby mohla chodiť do práce, na nákupy či k lekárovi. U nás je aj migrácia ľudí minimálna. Sme na konci sveta, takže nás ani korona nechce,“ zažartoval starosta s tým, že dedinčania sa nemajú ani kde stretávať. Obchod a krčma roky nefungujú. Ľudia sa zídu len vtedy, keď im pojazdná predajňa dovezie potraviny, a predtým v kostole pri omši, ktorá bola raz mesačne.
„Majú však obavy, pretože vidia, že je vysoká úmrtnosť. Takže nosia rúška najmä v spoločnosti cudzích ľudí,“ ozrejmil. Dedinčania sledujú aj priebeh koronavírusu v Česku a držia Čechom palce. V minulosti si totiž obe Prahy pomáhali a dodnes majú družbu. „Darovali nám hasičské auto. No našej maličkej obci moderné vozidlo na hasenie požiarov bolo zbytočné, a tak sme ho predali požiarnikom do Lučenca a za získané peniaze sa urobila strecha na obecnej budove, ubytovacia miestnosť a ostalo aj na rekonštrukciu kostola,“ vysvetlil starosta s tým, že aj oni pomohli českej metropole po obrovských povodniach v roku 2002. Vyzbierali dokopy 30-tisíc korún, čo bolo na tú dobu dosť peňazí.
- „Nebol som sa dať testovať, pretože ja nikam nechodím. Ani nevieme, kde by sme my koronu dostali, veď ani eurá tu nemáme.“