Jeho vláda sľubuje, že očkovanie bude na dobrovoľnej báze, no spolieha sa na zodpovednosť ľudí a dúfa, že sa ich dá zaočkovať čo najviac. Mnohí však netaja obavu z toho, že vakcína bola vyvinutá príliš rýchlo, čo môže mať zdravotné riziká. Nový Čas zisťoval, či skutočne môže byť nebezpečná a aké sankcie hrozia tým, ktorí sa očkovať odmietnu. Prvé vakcíny od firmy Pfizer a BioNTech by mali doraziť na Slovensko v druhej polovici decembra, pričom už v pondelok požiadali o podmienečnú registráciu v EÚ.
Rezort zdravotníctva tvrdí, že ako prví sa budú očkovať tí, ktorí pracujú priamo s nakazenými ľuďmi - zdravotníci, policajti, hasiči, vojaci a takisto ľudia, bez ktorých chod krajiny nemôže fungovať. „Treťou skupinou sú pracovníci v domovoch sociálnych služieb. Nasledovať budú ľudia starší ako 65 rokov a klienti domovov sociálnych služieb, ktorí patria medzi najrizikovejších, a takisto pacienti s chronickými chorobami,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová, ktorá zdôraznila, že očkovanie bude dobrovoľné a dostupné pre ostatných už koncom prvého štvrťroka budúceho roka.
Sankcie za odmietnutie?
Dobrovoľnosť prízvukujú všetky koaličné strany. „Očkovanie bude dobrovoľné, to vás môžem uistiť,“ hovorí vicepremiérka Veronika Remišová. Ľudia sa však obávajú toho, že pôjde o rovnakú „dobrovoľnosť“, akú sme zažili pri plošnom testovaní, a teda, že bez vakcíny nebudú môcť navštíviť napríklad reštauráciu či hromadné podujatie. „Čo ja viem, tak na Slovensku nie, ale môže sa stať, že budú cezhraničné obmedzenia, alebo keď budete chcieť niekam odletieť, tak vám povedia, že nemôžete,“ hovorí členka zdravotníckeho výboru Zuzana Šebová zo Sme rodina. Viaceré krajiny už pritom avizujú, že nezaočkovaní budú mať s cestovaním problém. Ministerstvo ale na otázku, či podobné obmedzenia čakajú aj Slovákov, odmietlo odpovedať.
Je vakcína bezpečná?
Ďalšie obavy vyvoláva rýchlosť, akou bola vakcína vyvinutá. Mnohí sa pýtajú, či nemôžu mať po očkovaní dlhodobé následky. „Riziká sú, samozrejme, ale práve preto sa robia klinické štúdie, aby sa vyselektovali iba tie bezpečné a účinné liečivá, resp. v tomto prípade vakcíny. To je celý zmysel klinického testovania. Bez neho bola medicína v minulosti naozaj nebezpečná. Našťastie, to už máme za sebou,“ hovorí molekulárny biológ Peter Celec, ktorý si myslí, že zaočkovať by sa malo dať čo najviac ľudí. Takisto však odporúča dobrovoľnosť.
Odškodnenie za dôledky očkovania?
Obavy z bezpečnosti očkovania otvorili debatu o tom, či by štát alebo farmafirmy mali odškodniť tých, ktorým vakcína môže uškodiť. „Vakcíny môžu mať nežiadúce vedlajsie učinky, niekedy aj závažné. Obavy sú opodstatnené, ak nejaká vakcína neprešla kompletným testovaním. V 3. fáze sú vakcíny testované na desiatkach tisícoch ľudí práve preto, aby sa zachytili aj možné veľmi zriedkavé vedľajsie účinky. Samozrejme, že ak sa niečo vyskytne v jednom prípade z milióna, tak sa to ani v takýchto veľkých štúdiách nemusí ukázať. Preto regulačné úrady musia zvažovať možné riziko z vakcíny a reálne riziko z danej choroby,“ myslí si Celec.