Opatrenia následne začali platiť od stredy, ktorou sa v Anglicku skončil dovtedajší lockdown.
Za reštrikcie hlasovalo 291 poslancov, pritom sa ich vyslovilo 78. Zvyšní poslanci 650-člennej snemovne sa hlasovania zdržali. Proti novému systému reštrikcií navrhnutých vládou však hlasovalo až 55 poslancov z Konzervatívnej strany premiéra Borisa Johnsona. Ide o dosiaľ vôbec najväčšiu vzburu, akej čelil premiér od svojho vlaňajšieho nástupu do úradu, uvádzajú stanica BBC i agentúra AFP.
Ďalších 16 poslancov z Konzervatívnej strany sa hlasovania zdržalo. Mnohí z nich pritom vyjadrili obavy v súvislosti s dvoma prísnejšími stupňami reštrikcií. Vyslovili ich počas debaty, ktorá hlasovaniu v Dolnej snemovni predchádzala.
V súlade s novými trojstupňovými opatreniami budú všetky časti Anglicka rozdelené na tie so stredným, vysokým a veľmi vysokým rizikom šírenia nového koronavírusu a v závislosti od tohto zaradenia v nich budú platiť rôzne prísne opatrenia. Väčšina Anglicka zahŕňajúca vyše 55 miliónov ľudí sa však ocitne v jednej z dvoch najprísnejších kategórií, uvádza BBC.
Nové trojstupňové reštrikcie sú podľa britskej vlády prísnejšie než obdobný systém, ktorý v Anglicku platil ešte pred lockdownom zavedeným v novembri. V oblastiach v druhom stupni rizika sa ľudia nesmú v interiéroch stretávať s nikým okrem členov svojej domácnosti či najbližších. Vonku sa však stále smú zhromažďovať maximálne po šiestich, čo už ale neplatí pre oblasti v treťom najvyššom stupni rizika šírenia nákazy.