Chute a preferencie Slovákov sa rokmi postupne menia a čoraz väčší záujem je o kvalitné a domáce výrobky. Mnoho ľudí číta v obchodoch etikety o zložení potravín a uprednostňujú tie, ktoré neobsahujú chémiu, farbivá či rôzne konzervanty. A preto je dobrou správou, že takýchto potravín bude na Slovensku ešte viac.
Naše mlieko a mäso neobsahuje GMO
Poctivé potraviny už viac ako rok vyrába aj spoločnosť Sanagro. Tá na svojich 11 farmách na západnom a strednom Slovensku chová tisícky kráv, pričom na svojich piatich družstvách sa rozhodla pri chove nepoužívať geneticky modifikované produkty. Čo to znamená? Že svojim zvieratám dáva len také krmivo, ktoré neobsahuje žiadne geneticky upravené zložky. „Zdravie ľudí a zvierat má pre nás najvyššiu prioritu. Naše výrobky môžu nosiť označenie GMO free, na čo sme nesmierne hrdí. Takéto potraviny sú vysokvalitné a prospešné pre zdravie človeka. Presne taká je aj naša predstava – dodávať na stoly Slovákov len nadštandardné potraviny,“ hovorí Tomáš Kohút, riaditeľ spoločnosti Sanagro, ktorá z GMO free mlieka vyrába napríklad vlastné mliečne výrobky – jogurty či syry – pod značkou Bukovina.
Na Záhorí sa rozbieha biochov sliepok
Tam to ale nekončí – dôraz sa dnes v čoraz väčšej miere kladie aj na humánny chov sliepok. Touto cestou sa už vydali viacerí farmári, vrátane Sanagra. Na farme Samuela Jurkoviča v Sobotišti pri Senici, nájdete pobehovať stovky sliepok vo voľnom výbehu. „Chov sliepok na vajíčka aktuálne plánujeme rozšíriť o biochov na našej najväčšej ekofarme Bos-Por Agro v Húškach na Záhorí,“ priznáva Tomáš Kohút zo Sanagra.
Výrobky pod značkou Sanagro v Starom Otcovi
Ak máte radi čerstvú domácu hovädzinu či jahňacinu, kvalitné mliečne výrobky či vajíčka z voľného výbehu, tak presne také nájdete nielen v družstevnej predajni Sanagro v bratislavskom Fresh Markete, ale najnovšie ich na svoje pulty zaraďuje aj maloobchodná farmárska sieť Starý Otec. Tá na Slovensku otvorila v poradí svoju už 20-tu predajňu. Určite ju poznáte, pri sortimente si dáva nesmierne záležať. „Je dokázané, že nekvalitné jedlo skracuje život, ktorý je aj bez toho krátky. Preto by nám nemalo byť jedno, aké jedlo konzumujeme. Sieť predajní Starý Otec už osem rokov prináša do domácností produkty, ktoré sa dajú charakterizovať ako poctivé,“ približuje Hans Faltys, spoluzakladateľ reťazca Starý Otec.
Nároky na kvalitu potravín sú vysoké
Na pultoch predajní Starý Otec, na ktoré narazíte zväčša v nákupných centrách v Bratislave, nájdete stovky chutných produktov výlučne zo slovenských fariem. Dôvod? Veterinárne štandardy sú u nás omnoho vyššie, ako v okolitých krajinách Európy. Vnútorný kódex pri výbere toho, čo umiestnia na pulty, je veľmi prísny. „Potraviny nesmú obsahovať farbivá či konzervanty, ktoré sú považované za karcinogénne, alebo ktoré spôsobujú hyperaktivitu detí. Mäso nesmie obsahovať antibiotiká, ani rastové hormóny. Pečivo neobsahuje stužené tuky, ktoré sú plné transmastných kyselín,“ opisuje Hans Faltys priority pri hľadaní dodávateľov. „Som preto rád, že nás cesta za hľadaním výnimočných producentov priviedla aj k spoločnosti Sanagro, ktorá má na kvalitu potravín rovnako vysoké nároky, ako my a preto postupne zaraďujeme, a ešte budeme zaraďovať produkty značky Sanagro na naše pulty,“ uzavrel Hans Faltys s tým, že produkty pod hlavičkou Sanagra nájdete na pultoch Starého Otca už od nového roka.