V reakcii to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel. Keďže Najvyšší súd nepristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestnej sadzby, rozhodoval len medzi 25-ročným trestom a doživotím. Napokon sa priklonil k miernejšiemu trestu. "Hoci pôvodné znalecké posudky hovorili o nemožnosti resocializácie zo psychologického hľadiska, bolo potrebné zohľadniť aj to, že táto osoba počas prípravného konania začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní," doplnil prokurátor. Marček sa počas konania priznal k páchaniu trestnej činnosti a napomáhal k jej objasňovaniu.
Súd sa stotožnil s námietkami prokuratúry, že existujú právne prekážky pre možnosť mimoriadneho zníženia trestnej sadzby pod 25-ročnú hranicu. "Tie boli v tom, že mimoriadne znižovanie trestu bolo možné len v prípade páchania trestnej činnosti organizovanou skupinou, čo bolo len pri prvom skutku. Ako to bolo aj zrekapitulované predsedníčkou senátu, dôvody na mimoriadne znižovanie trestu neboli uznané," uviedol Kysel.
Marčeka senát ŠTS pôvodne 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej aj podnikateľa Petra Molnára. Obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú senát ŠTS následne 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Ďalšieho obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.