Minister zdravotníctva Marek Krajčí (46) a minister hospodárstva Richard Sulík (52) sa predbiehali v tom, kto príde s lepším riešením na porazenie pandémie. Svoje vízie predstavili v jeden deň, no takmer po dvoch týždňoch nie je ani jedna z nich schválená konzíliom odborníkov. Kde to viazne?
Slovensko čakalo na pandemický plán niekoľko mesiacov. Verejnosť chcela jasne vedieť, aké podmienky musia byť splnené, aby sa deti vrátili do škôl a aby sa reštaurácie a fitnescentrá znova otvorili. Po kritike verejnosti sa minulý pondelok objavili zrazu dva semafory, ktorými by sa krajina riadila. Jeden predstavil Sulík a druhý unikol z rezortu zdravotníctva pod taktovkou Krajčího.
Ten ho mal aj oficiálne prezentovať, no tesne pred rokovaním krízového štábu oznámil, že semafor je neaktuálny, sťahuje ho z rokovania a chce nechať odborníkov zhodnotiť ten Sulíkov. Všetci tak netrpezlivo čakali na to, či plán ministra hospodárstva prejde cez konzílium, aby sme sa ním čo najskôr mohli začať riadiť. Prešiel však viac než týždeň a stále nepoznáme finálny verdikt.
Spoja sa do jedného
Nový Čas oslovil kompetentných s otázkou, ktorý plán napokon vstúpi do platnosti a kedy sa tak stane. „Rokujeme o tom s ministerstvom zdravotníctva aj s konzíliom odborníkov a je to v štádiu riešenia,“ povedala Sulíkova hovorkyňa Katarína Matejková. Premiér Igor Matovič Sulíkov plán ostro skritizoval a napriek tomu, že na ňom pracoval s odborníkmi, ho označil za „cestu do pekla“ a minister ho mal dokonca namiesto Slovenska ukazovať podľa premiéra radšej v Mongolsku.
Po novom sa však zdá, že koalícia sa predsa len dohodne. Obrátili sme sa preto na členku konzília Zuzanu Krištúfkovú, ktorá už bola konkrétnejšia. „Na rokovaní sme našli prieniky oboch návrhov opatrení a v súčasnosti zapracovávame do plánu opatrení, ktorý navrhlo konzílium, prvky, na ktorých sme sa vzájomne dohodli. Dúfame, že dospejem k jednému spoločnému plánu,“ uviedla epidemiologička Krištúfková. Výsledok je teda ten, že Krajčího a Sulíkov plán by sa mali spojiť.