Napísal to server stanice CNN. Podľa prieskumov si mnoho ľudí v USA nechce nechať aplikovať nové vakcíny kvôli obavám z rýchlosti ich vývoja či kvôli všeobecnej nedôvere k reakcii amerických úradov na šírenie koronavírusu. "Prezident Bush ma pred niekoľkými týždňami požiadal, aby som dal doktorom Faucimu a Birxovej vedieť, že až nastane čas, chce urobiť, čo bude môcť, aby povzbudil svojich spoluobčanov k zaočkovaniu," povedal Bushov personálny šéf Freddy Ford s odkazom na dvoch odborných členov krízového štábu Bieleho domu pre boj s koronavírusom.
"Vakcíny sa musia najskôr vyhlásiť za bezpečné a musia ich dostať tí, u ktorých sú najviac potrebné. Potom si Bush stúpne do fronty na tú svoju a rád to urobí pred kamerou," dodal. "Prezident Clinton sa rozhodne nechá zaočkovať hneď, ako pre neho bude vakcína dostupná, čo určia priority stanovené zdravotníckymi úradmi. A urobí to verejne, ak to pomôže podnietiť všetkých Američanov, aby urobili to isté," povedal Clintonov hovorca Angel Urena.
Obama potom v rozhlasovom rozhovore vo štvrtok vyhlásil, že ak by vakcínu považoval za bezpečnú práve expert Fauci, tak by mu veril. "Ak mi Anthony povie, že je vakcína bezpečná a môže vám dať imunitu proti covidu-19, tak by som si ju rozhodne nechal dať," povedal Trumpov predchodca. "Možno si ju nakoniec nechám dať v televízii, alebo to nechám natočiť, aby ľudia vedeli, že tejto vede verím a že to, čomu neverím, je nakaziť sa covidem-19," dodal.
Bývalí prezidenti USA sa čas od času spájajú, aby pritiahli pozornosť k zásadným spoločenským záležitostiam. George Bush starší so svojou ženou Barbarou, ktorí sú už obaja po smrti, napríklad krátko po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 v New Yorku nasadli na komerčný let, aby u Američanov znovu povzbudili dôveru v lietaní. Bush starší s Clintonom tiež spoločne vyberali prostriedky na likvidáciu následkov hurikánu Katrina z roku 2005 aj na ďalšie charitatívne účely.
USA v súčasnej chvíli zažívajú zatiaľ najhoršiu vlnu pandémie od tohtoročnej jari. Odborníci pritom varujú, že krajinu čaká niekoľko veľmi ťažkých zimných mesiacov. Majákom nádeje pre mnoho ľudí je niekoľko vakcín, ktoré podľa záverečných testov preukázali vysokú účinnosť v prevencii ochorenia covid-19. Teraz ešte prípravky musia schváliť americké regulačné úrady, následne by mohla začať ich distribúcia medzi väčšinovú spoločnosť. Významného pokrytie očkovaním veľkej časti populácie však podľa odborníkov bude možné docieliť najskôr za niekoľko mesiacov. Podľa prieskumu spoločnosti Gallup z polovice novembra by sa však dobrovoľne nechalo zaočkovať len necelých 60 percent Američanov. Pred prvými správami o vysokej účinnosti látok vyjadrila ochotu nechať si aplikovať vakcínu len polovica opýtaných.