"Je to neakceptovateľné, bezprecedentné a predstavuje to podkopávanie základných princípov fungovania právneho štátu," napísala rada prokurátorov vo svojom stanovisku.
Reagovala tak na pozmeňujúci návrh Alojza Baránika (SaS), ktorý chce novú definíciu prokuratúry. Navrhuje, aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády.
Takýto návrh vychádza podľa rady prokurátorov z absolútnej neznalosti jednotlivých právnych systémov prokuratúr a štátnych zastupiteľstiev v jednotlivých členských štátoch Európskej únie, ako aj postavenia prokuratúry Slovenskej republiky.
Rada prokurátorov zároveň upozorňuje, že takýto postup je mimoriadne nebezpečný aj vzhľadom na navrhovanú zmenu ústavy, "pretože takýto pozmeňujúci návrh by bol vylúčený aj z preskúmavania ústavnosti Ústavným súdom".
Zmenu Baránik predložil v druhom čítaní k reforme justície, ktorá si vyžaduje aj zmeny v ústave. V druhom čítaní o návrhoch diskutujú poslanci v pléne, môžu prichádzať so zmenami. Tie im pri schvaľovaní zákona môžu aj nemusia prejsť.
Kým sa vládny zákon dostane do druhého čítania, prechádza vládou, v parlamente prvým čítaním. Ak zákon poslanci posunú do druhého čítania, zvyčajne príde na rad na nasledujúcej schôdzi. Dovtedy ho prerokujú parlamentné výbory. Vo výboroch a následne v druhom čítaní môžu poslanci predkladať pozmeňujúce návrhy. Po druhom čítaní nasleduje tretie a schvaľovanie zákona. Potom sa k zákonu vyjadrí prezident SR, buď ho podpíše, alebo vetuje - vráti parlamentu na opätovné prerokovanie.