Okrem školy v Trnave od pondelka spustia prezenčnú výučbu aj ďalšie. Takou je aj súkromná škola UAT v Bratislave. „Sledovala som vládu, ako to tam prebiehalo, a nevydržala som, lebo prváci boli v škole len v septembri a veľmi im to chýba,“ povedala zriaďovateľka Viera Zavarčíková s tým, že prezenčná výučba bude umožnená otestovaným, ostatní sa budú môcť naďalej učiť online.
„Agresivita už začína stúpať, výchova sa začína zanedbávať a je dôležité, aby deti chodili do školy,“ myslí si Zavarčíková. Táto škola však testovanie nebude zabezpečovať
Šéf Únie miest Rybníček: Schyľuje sa k anarchii
Takéto „samovoľné“ otváranie škôl sa však nepozdáva prezidentovi Únie miest Slovenska Richardovi Rybníčkovi. „Považujem to za absolútny nezmysel v tejto epidemiologickej situácii, brať to do vlastných rúk, lebo to už je anarchia. To už nemá s normálnym postupom nič spoločné, takže keď toto začne niekto robiť, tak sa dostaneme do pekných problémov,“ hovorí Rybníček. „Podľa informácií ministra zdravotníctva sa situácia dramaticky zhoršuje, aj podľa epidemiológov, a do Vianoc môžeme mať vážny problém. Som presvedčený, že treba prijať radikálne opatrenia pre celú krajinu, aby sme tomu zabránili. A to nehovorím len o školách,“ uzavrel Rybníček.
Otvárajú sa školy aj v Starej Ľubovni
Matovič hovorí, že okrem trnavskej školy svojich detí otvára svoje zariadenia aj jedno mesto. Má ísť o Starú Ľubovňu, kde cez víkend prebehne pilotné testovanie. Riaditeľka ZŠ v Starej Ľubovni Alžbeta Chamillová povedala, že to vítajú. „Robili sme si aj prieskum medzi rodičmi, aký záujem, a vychádza to 50:50. Niektorí sú veľmi radi, že sa načrtá šanca, aby sa deti vrátili do škôl, iní o testovanie nejavia záujem. Bude ho však organizovať mesto, ako zriaďovateľ, čiže závisí od neho,“ povedala.
Chceme deti v školách
Danka Daneshjoová, riaditeľka Základnej školy Krosnianska 4, Košice
- Osobne tomu nerozumiem, prečo vybrané školy by mali ísť spôsobom pilotného testovania. To už podľa mňa netreba, pilotné testovanie sme už všetci podstúpili. Naposledy nás, riaditeľov, potešilo, keď navrhli, aby sa pretestovalo aspoň 70 percent detí. Podľa našich informácií náš zriaďovateľ, mesto Košice, už zisťoval záujem rodičov, a bolo by to realizovateľné. Chceme, aby deti išli do školy, aj keď sa bude testovať. Ale nech to nerobia samotné školy, ale zriaďovateľ, obce alebo štát. My to zabezpečiť nevieme.
Boli sme pripravení začať
Radoslav Čičmanec, riaditeľ ZŠ s MŠ, Halič (okr. Lučenec)
- Veľmi sme sa tešili, že sa začne vyučovanie na druhom stupni. Boli sme na to pripravení a nevideli sme tam žiadne prekážky, keď sa u nás vyučuje aj na prvom stupni. Potom nás prekvapil nástup podmienený testovaním rodičov. To sme si ani ja a ani starosta obce nedokázali predstaviť. Sme spádová škola a chodia k nám deti z 13 obcí, niektoré sú vzdialené aj 25 km. Neviem, ako by som sem dostal rodičov, ktorí sú sociálne prípady a žijú na hranici biedy. Určite by sa nám ich nepodarilo všetkých otestovať.
Zatvorené školy môžu deti poznačiť navždy
Zuzana Kusá, sociologička
- Určite sa pridávam k tým, ktorí tvrdia, že je najvyšší čas na to, aby mohli deti opäť chodiť do školy. Len názor sociológov, pedagógov, psychológov je v úzadí oproti názorom epidemiológov a ľudí okolo predsedu vlády, ktorí považujú školy za nejaký druh zdravotného rizika. Je ťažké dať tieto veci na váhu a asi tu rozhoduje názor tých najmocnejších. Škola má veľký význam ako výchovná inštitúcia, ak sa nenaučíme v zmieri kompromisne nažívať v škole, tak sa to nenaučíme ani neskôr, a to potom povedie k spoločnosti, kde bude tvrdo presadzovaný individuálny záujem a bude veľmi málo ohľaduplnosti k druhým.