Jej geniálny a pritom jednoduchý nápad si všimli aj vo svete. Stane sa vizionárska myšlienka z Košeca základom pre lepší a ekologickejší svet?Niekedy stačí naozaj len málo a svet sa môže stať lepším miestom pre život. V Košeci nemajú plné ústa prázdnych rečí o ekológii a záchrane planéty, ale ponúkajú jednoduché, ale za to geniálne riešenie. Všimli si ho aj mimo Slovenska.
„Sme veľmi radi a potešení informáciou ktorá sa ku nám dostala od organizátorov súťaže the Innovation in politic awards 2020, ktorí nám oznámili, že sme sa v rámci tohto oceňovania ocitli v prvej desiatke európskych projektov v kategórii digitalizácia,“ prezradil starosta obce Košeca Radomír Brtáň a dodal, že do súťaže bolo prihlásených v deviatich kategóriách 400 projektov.
„Je to pre nás o to väčšia výhra, že sa oblasti odpadového hospodárstva venujeme veľmi intenzívne. Vďaka patrí každému jednému obyvateľovi, ktorý sa do systému zapája, a ktorý pochopil, že svojim správaním ovplyvňuje aj výšku poplatku za odpad,“ pokračoval starosta Košece s tým, že za posledné mesiace od zavedenia elektronickej evidencie spracovania odpadu absolvovali s kolegami primátormi, primátorkami, starostami a starostkami takmer z celého Slovenska, ktorí boli v obci na exkurzii, rôzne diskusie. „Po roku a pol fungovania už máme výsledky a jasne nám povedali, že to je cesta ako znižovať produkciu zmesového komunálneho odpadu, ktorý končí na skládke a ako zvyšovať miery triedenia zložiek, ktoré sa dotrieďujú. Myslím si, že odpadové hospodárstvo si zaslúži v tejto dobe veľkú pozornosť. Životné prostredie, planétu sme si požičali od svojich detí a mali by sme im ju vrátiť v lepšom stave ako sme ju zdedili my,“ uzavrel R. Brtáň.
Ako funguje v Košeci triedenie odpadu:
Čím viac vytriedeného odpadu obyvatelia Košece vyprodukujú, tým menej zaplatia. Odpad je zbieraný vo vreciach, tie sú označené a pri zbere sa oskenujú. Štvorčlenná rodina, ktorá separuje odpad a správa sa zodpovedne môže zaplatiť až o 55 eur za rok menej ako tí, ktorým je triedenie ľahostajné.