Od svätca k Ježiškovi
V stredoveku sa stal svätý Mikuláš obľúbeným svätcom, veď patril k ochrancom námorníkov, obchodníkov, detí, slobodných, sudcov, krčmárov, hasičov, ale aj zajatcov. S jeho menom sa spája dátum 6. december, čo bol deň jeho skonu. Zatiaľ, čo v našich končinách si ho stále pripomíname ako svätca, protestantská časť Európy prestala či dokonca zakázala svätcov oslavovať, preto mnoho veriacich presunulo oslavy tohto sviatku na Vianoce aj so zvykom obdarovávať sa. Svätec Mikuláš sa takto pomaly prevtelil do mnohých bytostí, ktoré začali nosiť deťom darčeky na Vianoce. Niekde to bol malý Ježiško, ktorého narodenie sa oslavovalo koncom decembra, inde rodičia radi deti kvôli disciplíne strašili, a tak pridali čertov či ďalšie bytosti.
V 19. storočí deťom začal nosiť darčeky malý elf známy ako Santa Klaus. Jeho meno je odvodené z holandského pomenovania svätého Mikuláša – Sinter Klaas. Holandské deti ho oslavovali v New Yorku už koncom 18. storočia. V roku 1809 spopularizoval Santu spisovateľ Washington Irwing, ktorý ho označil za patróna New Yorku a do vianočného nákupného ošiaľu ho už okolo roku 1820 zapojili vynaliezaví newyorskí obchodníci, vďaka ktorým sa predávalo pred Vianocami omnoho lepšie.
V priebehu rokov sa zo starého pána v trojrohom modrom klobúku, v červenom kabáte a žltých pančuchách, ktorý bol patrónom detí, stal starý žoviálny deduško. Na Vianoce v roku 1822 napísal americký spisovateľ Clement Clarke Moore pre svojich 6 detí báseň Návšteva svätého Mikuláša, ktorá sa o rok dostala aj do novín. Jej obľuba bola mimoriadna a čoskoro ju ľudia premenovali na Noc pred Vianocami. Práve v nej sa objavuje postava milého Santa Clausa, ktorý prináša deťom darčeky na saniach ťahaných ôsmimi sobmi, pričom sa potajomky spúšťa dole komínom. Moderná legenda bola na svete. Neskôr dostal Santa tradičný červený oblek a v 20. storočí jeho dnešnú podobu priniesla reklama na obľúbený kolový nápoj.
Čo nám priniesol Dedo Mráz?
A čo u nás? U nás si už tradične pripomíname svätého Mikuláša 6. decembra. Dobrým deťom nosí sladkosti a zlým uhlie či zemiaky, avšak darčeky pod stromček prináša Ježiško, hoci deti pred rokom 1989 poznali skôr Deda Mráza. Možno vás však prekvapí, že v neďalekom Taliansku nosí deťom darčeky tradičná striga známa ako La Befana a v Španielsku deti dostávajú darčeky až na Troch kráľov.