Jedného z najvplyvnejších slovenských oligarchov polícia zatkla ešte v utorok pre kúpu záznamu Gorily od bývalého siskára Ľubomíra Arpáša. Vyšetrovateľ ho obvinil z korupcie a z legalizácie čiernych peňazí. Pred samosudkyňu Pamelu Záleskú sa spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák postavil v piatok ráno, na tretí deň po zadržaní políciou. Kukláči ho eskortovali na súd ešte pred 8.00 hodinou s vyše štyridsaťminútovým predstihom.
Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa rozhodovalo o tom, či vplyvný a donedávna všemocný príslušník špičky slovenskej kapitálotvornej vrstvy bude stíhaný na slobode, alebo vo väzbe. Prokurátor väzbu odôvodňoval rizikom ovplyvňovaním svedkov, ale aj útekom. Za legalizáciu príjmov z trestnej činnosti hrozí Haščákovi až dvadsaťročné väzenie. Návrh na vzatie do väzby je podľa Haščákovho advokáta nedôvodný. „Nie je splnená materiálna podmienka väzby, keďže ani obvinenie Jaroslava Haščáka v tejto veci nie je dôvodné,“ vyhlásil Martin Škubla.
Súd rozhodoval aj o väzbe bývalej členky SIS Dany Arpášovej. „Moja klientka popiera akúkoľvek vinu, ale vyjadrila sa ku všetkým skutočnostiam, ktoré sú jej v danej veci známe,“ povedala pred výsluchom jej advokátka Júlia Vestenická. Jej manžel a tiež bývalý funkcionár tajnej služby Ľubomír Arpáš, ktorý je už za mrežami od minulého týždňa, je vo veci tiež obvinený.
Neskorý verdikt
Ako prvá absolvovala vypočúvanie pred sudkyňou Dana Arpášová, jej výsluch sa skončil po vyše dve a pol hodine. Po nej nasledovalo vypočúvanie spolumajiteľa Penty. To trvalo podstatne dlhšie a na poludnie sudkyňa nariadila hygienickú pauzu. Jaroslav Haščák mal na súde až piatich advokátov vrátane svojej manželky Valérie. Sudkyňa Záleská nakoniec vypočúvanie Jaroslava Haščáka skončila po štyroch hodinách v popoludňajších hodinách. Nechala si však čas na premyslenie a čas verdiktu stanovila až na ôsmu hodinu večer. Napokon však rozhodla o vzatí Jaroslava Haščáka aj Dany Arpášovej do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, obaja podali sťažnosť.
Kupovanie Gorily
Dôvodom policajného zásahu mala byť nahrávka Gorily, ktorú Haščák kúpil od bývalého siskára Ľubomíra Arpáša cez fiktívne obchody. Podľa portálu aktuality.sk firma z portfólia Penty zaplatila spoločnosti, ktorú vlastní Arpáš s manželkou Danou, 200-tisíc eur za poradenské služby, čo však bola podľa vyšetrovateľov len zásterka za kúpu Gorily. Haščák sa po obvinení vzdal všetkých výkonných pozícií v Pente, naďalej však zostáva spoluvlastníkom finančnej skupiny.
Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta patrí k najmajetnejším podnikateľom na Slovensku a každoročne sa objavuje na popredných miestach rebríčka našich najväčších boháčov. Do portfólia skupiny patria mnohé segmenty, ale najvýraznejšie vníma verejnosť prítomnosť Penty v zdravotníctve. Okrem toho, že pod korporáciu patrí sieť nemocníc Svet zdravia, vlastnia aj zdravotnú poisťovňu Dôvera. Penta vlastní aj viacero slovenských médií. Dlhodobo sa vraví o veľkom vplyve Jaroslava Haščáka na politické špičky v štáte, čo dokumentuje aj nahrávka Gorila z konšpiračného bytu.