Mnohé americké štáty však nezaviedli plošné uzávierky podnikov a skoro žiadny nenariadil obyvateľom obmedziť pohyb na verejnosti. Šéfovia nemocníc a lekári v posledných dňoch apelujú na guvernérov, aby im v boji proti koronavírusu pomohli vyhlásením karanténnych opatrení.
"Sme pripravení urobiť všetko, čo dokážeme, aby sme sa postarali o čo najväčší počet ľudí, poskytli im úľavu, uzdravili ich. Ale chceme, aby všetci tam vonku vedeli, čomu čelíme, a aby si nemysleli, že naše možnosti sú neobmedzené," uvádza otvorený list lekárov adresovaný guvernérovi Connecticutu Nedovi Lamontovi.
V severovýchodnom štáte sa od začiatku novembra viac než strojnásobil počet ľudí, ktorí sú s Covid-19 v nemocniciach, a zdravotníci od guvernéra požadujú zákaz bežnej prevádzky v baroch a reštauráciách a všetkých "nadbytočných verejných stretnutiach".
Nový rozmach nákazy zasahuje v podstate všetky americké štáty a podľa agentúry AP prichádzajú správy o preťažených nemocniciach a vyčerpaných zdravotných odborníkoch z mnohých kútov USA. V niektorých štátoch už sa situácia začala zlepšovať, celonárodná bilancia hospitalizácii od iniciatívy The COVID Tracking Project však vo štvrtok prvýkrát presiahla 100 000 a aj v piatok o niekoľko stoviek narástla. Verejné prosby o tvrdšie reštrikcie podľa amerických médií najnovšie prichádzajú aj od lekárov v Arizone, Mississippi, Missouri a Tennessee.
Prední predstavitelia arizonských nemocníc v stredu guvernérovi Dougovi Duceymu odkázali, že systém zdravotnej starostlivosti by sa v juhozápadnom štáte mohol tento mesiac dostať na hranicu svojich možností. V Arizone za prudkého rastu hospitalizácií a denných počtov infekcií ľudia nemusia na verejnosti nosiť rúška, a zatiaľ čo bary a nočné kluby museli prevádzku prerušiť, kasína, kiná i reštaurácie môžu byť naďalej otvorené.
Denník The Washington Post píše, že nezvyklé apely od zdravotníckych profesionálov zatiaľ nepriniesli mnoho hmatateľných výsledkov. V Mississippi guvernér Tate Reeves tento týždeň odmietol výzvu na obnovenie plošného nariadenia o rúškach. Ducey v reakcii na stredajšiu ponurú predpoveď uznal, že "čísla v Arizone mieria zlým smerom", dodal však, že nechce "tesne pred sviatkami vyhodiť státisíce Arizončanov z práce".
Karanténne režimy sa v USA líšia v podstate štát od štátu, pričom v žiadnom z nich aktuálne neplatí tak tvrdý "Lockdown", aký už dvakrát zažila aj Česká republika. Podľa denníka The New York Times len v Kalifornii a Ohiu vyhlásili obmedzenie slobodného pohybu obyvateľov, v oboch štátoch ale zároveň môžu mať stále otvorené aspoň niektoré "postrádateľné" podniky.
Nemocnice naprieč USA medzitým pristupujú k najrôznejším krízovým opatreniam, zatiaľ čo lekári v rozhovoroch dávajú najavo fyzickú aj psychickú únavu. "Som unavený, som vyčerpaný. Môj personál je vyčerpaný," povedal spravodajskej spoločnosti BBC Joseph Varon, ktorý je jedným zo šéfov nemocnice United Memorial Medical Center v texaskom Houstone. Voľný deň údajne nemal už viac ako pol roka.
O ľuďoch, ktorí nedodržujú protiepidemické zásady povedal, že by ich najradšej prefackal. "Pretože ja tu zo seba vydávam všetko, moji kolegovia zo seba vydávajú všetko. (...) Bojujem v dvoch vojnách. Vediem vojnu proti koronavírusu a vediem vojnu proti hlúposti," povedal Varon.