Za posledný deň USA zaregistrovali cez 217 000 novo nakazených osôb a ďalších 2879 mŕtvych s Covid-19, uvádza na špecializovanom portáli americká Univerzita Johnsa Hopkinsa (jk). Kalifornia sa chystá vo vybraných regiónoch zaviesť prísne obmedzenia pohybu.
Čísla za štvrtok podľa jk opäť posunuli denné rekordy v USA. Stredajší súčet síce v štatistike jk pôvodne predstavoval 3157 mŕtvych, autori databázy ale bilanciu neskôr upravili a údaj znížili na 2804. Podobné počty obetí aj nákaz hlási denník The New York Times (NYT), v ktorého grafe je maximum 2885 novo nahlásených úmrtí zo stredy. Žiadna iná krajina sa na takto vysokú hodnotu nedostala.
Zdravotnícki experti v poslednej dobe opakovane varujú, že Spojené štáty čakajú ťažké zimné mesiace. Vyzývajú pritom Američanov k dodržiavaniu hygienických a spoločenských reštrikcií. Ich rady avšak neposlúchli milióny ľudí, ktorí sa vydali za svojimi príbuznými pri príležitosti Dňa vďakyvzdania, čo podľa odborníkov povedie v najbližších dňoch k ďalšiemu nárastu počtu nových prípadov a s niekoľkotýždňovým oneskorením zrejme aj k zvýšeniu štatistík zomrelých.
V USA pritom vytrvalo rastie aj počet hospitalizovaných s chorobou Covid-19, ktorý v stredu prvýkrát od začiatku epidémie prekročil 100 000. Ľudí v nemocniciach pribúda predovšetkým v štyroch najľudnatejších štátoch - Kalifornii, Floride, New Yorku a Texase, uvádza iniciatíva The COVID Tracking Project. Na mnohých miestach už začína hroziť naplnenie kapacít nemocníc, ktorým väčšinou chýba personál.
Kalifornský guvernér Gavin Newsom vo štvrtok avizoval ďalšie sprísnenie karanténnych opatrení, ktoré by sa vzťahovali na regióny, kde bude na jednotkách intenzívnej starostlivosti v nemocniciach ostávať len 15 percent kapacity alebo menej. Podľa Newsoma bude taká situácia do konca týždňa vo všetkých oblastiach Kalifornie s výnimkou San Francisca a okolia. Ohlásený režim zahŕňa minimalizáciu pohybu na verejnosti i uzávierku reštaurácií, barov, telocviční, kaderníctiev alebo kasín.
Očakávané reštrikcie v zhruba 40-miliónovej Kalifornii sú zatiaľ najprísnejšie zo všetkých súčasných obmedzení v amerických štátoch. Obmedzenia či povinnosť nosiť rúško však zavádza tiež rad ďalších štátov, šírenie vírusu totiž postupuje v podstate vo všetkých. Stále však chýba centrálne koordinovaný postup proti pandémii, po ktorom už týždne volajú zdravotnícki experti. Počet nahlásených obetí medzitým narástol na viac ako 276 000.
Nádejou na zastavenie nákazy je niekoľko vakcín, ktoré preukázali účinnosť v testoch a musia teraz prejsť schvaľovacím procesom amerických regulačných úradov. Expertka krízového štábu Bieleho domu Deborah Birxová však vo štvrtok upozornila, že očkovanie všetkých Američanov s vyšším rizikom ťažkého priebehu Covid-19 bude trvať prinajmenšom týždne, pravdepodobne však mesiace.
Americký viceprezident Mike Pence, ktorý krízovému štábu predsedá, v piatok pri návšteve centrály Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Atlante uviedol, že "od bezpečnej a účinnej vakcíny nás delia len dni". Povedal, že USA prechádza "náročnou dobou", ale že ich vďaka očakávanom schválení vakcíny čaká "obdobie nádeje". Jeden z expertov CDC bol podľa denníka NYT o poznanie priamočiarejší a okrem iného uviedol: "Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú preťažení, lôžka sú plné."
Prezident USA Donald Trump, ktorý hrozbu koronavírusu od začiatku podceňuje, sa k vývoju epidémie v USA od prezidentských volieb v podstate nevyjadruje, a to ani na sociálnych sieťach. Reportérka televízie NBC z noci na piatok na twitteri uviedla, že z posledných viac ako 70 Trumpových tweetov sa Covid-19 netýkal ani jeden. Na prezidentove mlčanie bola v stredu položená otázka jeho hovorkyni Kayleigh McEnanyovej, ktorá v odpovedi zmienila Trumpov prejav o vakcínach z prvej polovice novembra. "Práca, ktorú odviedol, hovorí sama za seba," dodala.