"Nepriateľom" je pre nich chlad, mráz a sneh, nie nedostatok potravy. Informuje o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na webovej stránke v súvislosti s hláseniami na záchranu prezimujúcich bocianov na Slovensku. Deklaruje, že pracovníci všetky prípady monitorujú.
V minulosti ŠOP zaznamenala prípady, keď bociany neodleteli do Afriky, prečkali zimu na Slovensku a boli v poriadku. Hlásenia o pozorovaní bocianov prichádzajú z okolia obce Buzica okres Košice-okolie, Rimavské Janovce okres Rimavská Sobota a Uliča okres Snina, približuje ŠOP.
Ornitológ a odborník na bociany Miroslav Fulín zo Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Bocian hovorí, že zimujúci bocian na Slovensku nie je nič nové. "Každoročne zimujú bociany v Európe na viacerých miestach a pokiaľ lietajú a lovia, sú to samostatné živé tvory," vysvetlil.
Kým bociany lietajú a nachádzajú dostatok potravy, napríklad hraboše na poliach, slimáky, dážďovky, larvy vodného hmyzu, malé rybky, chrobáky, koníky, kobylky, a lovia, je najlepšie nechať ich v pokoji bez zbytočného stresovania, povedala Zuzana Bartušová zo Správy Národného parku Poloniny.
V prípade, že by bol bocian zranený, v zlej kondícii alebo sa dostal do situácie, keď bude potrebovať pomoc človeka, sú pracovníci ŠOP pripravení zasiahnuť a jedinca odchytiť. Ochranári zároveň vyzývajú verejnosť, aby nahlasovali prípady bocianov v núdzi. Kontakty na záchranné a rehabilitačné stanice sú zverejnené na webe ŠOP.