Osobný bankrot má pre občana v problémoch pozitíva, ale aj negatíva a tie by si žiadatelia mali dobre premyslieť ešte predtým, ako oň požiadajú. Oddlžením formou osobného bankrotu sa zbavíte všetkých dlhov vzniknutých pred podaním návrhu. Zákon nespresňuje, koľko dlhov a v akej výške musíte mať. Stanovuje však podmienky, ktoré musíte splniť. Kedy sa vám osobný bankrot oplatí a ako postupovať?
O oddlženie môžete podať dvoma spôsobmi – konkurzom, keď nesplácate svoje dlhy, ale prídete o všetok svoj majetok, ktorý sa speňaží, alebo splátkovým kalendárom. Vtedy si zachováte majetok, ale splácate svoje dlhy podľa určeného splátkového kalendára. V oboch prípadoch kontaktujte Centrum právnej pomoci, ktoré k tomuto účelu zriadilo ministerstvo spravodlivosti a ktoré za vás podá návrh na bankrot na súd.
Cez osobný bankrot nemôžete uhradiť všetky svoje podlžnosti, napríklad dlh na alimentoch. Navyše si dobre premyslite, ktorá z možností je pre vás výhodnejšia. Nezabudnite ani na negatíva - nielenže sa môžete domáhať zbavenia dlhov cez osobný bankrot iba raz za 10 rokov, ale „celých desať rokov ste dohľadateľný v Registri úpadcov, kde si vás môže napríklad vyhľadať banka pri vašej prípadnej žiadosti o úver,“ upozorňuje riaditeľka Centra právnej pomoci Zuzana Kubovičová.
Aká forma oddlženia je vhodná pre vás?
Konkurz - je vhodné pre dlžníkov, ktorí nevlastnia žiaden majetok, majú problémy s prácou a pravidelným príjmom, resp. sú nezamestnaní. V prípade, že dlžník nejaký majetok vlastní, bude tento majetok správcom konkurznej podstaty speňažený a následne z výťažku budú uspokojené pohľadávky veriteľov.
Splátkový kalendár - je vhodné pre tých dlžníkov, ktorí si chcú ponechať svoj majetok, pričom majú dostatočne vysoké príjmy na to, aby v lehote piatich rokov splácali svoje dlhy podľa splátkového kalendára určeného súdom.
Ako musíte postupovať
1. Vyplňte Žiadosť o poskytnutí právnej pomoci v konaní o oddlžení vrátane povinných príloh. Žiadosť a prílohy zašlite Centru právnej pomoci.
2. Centrum rozhodne či máte nárok na osobný bankrot alebo nie. Ak vám nárok vznikne, musíte zájsť do Centra, podpíšete zmluvu o pôžičke (vo výške 500 Eur, ktorú vám Centrum poskytne na úhradu odmeny správcu – túto pôžičku musíte vrátiť do troch rokov) a dohodu o splátkach.
3. Následne Centrum podá návrh na súd, ktorý by mal o návrhu rozhodnúť do 15 dní od doručenia
4. Súd rozhodne o povolení oddlženia a ustanoví aj správcu. V tejto fáze je už rozhodnuté o vašom bankrote.
5. V prípade konkurzu nastane speňažovanie majetku. Ak nemáte žiadny majetok, správca to oznámi v Obchodnom vestníku a konkurz sa zrušuje (končí sa).
6. V prípade splátkového kalendára nastáva päťročné obdobie, počas ktorého plníte súdom určený splátkový kalendár
Podmienky osobného bankrotu
Exekučné konanie
- musí byť voči vám vedené aspoň jedno a dlhšie ako 1 rok
- predložte o tom potvrdenie, ktoré nebude staršie ako 30 dní
Platobná neschopnosť
- platiť svoje záväzky nedokážže 180 dní po lehote splatnosti
Preukázať poctivý zámer
- musíte mať snahu o vyriešenie svojej situácie a zbavenie sa dlhov
- musíte poskytnúť potrebnú súčinnosť, preukázať snahu nájsť si zamestnanie alebo si zabezpečiť iný zdroj príjmov a dokázať, že máte riadny záujem o opätovné zaradenie sa do spoločnosti
Tip
Nekontaktujte spoločnosti, ktoré ponúkajú osobné bankroty. Tie si totiž za bezplatné služby poskytované Centrom právnej pomoci nechajú zaplatiť. Každá žiadosť aj tak musí ísť cez Centrum právnej pomoci.
Na aké dlhy sa osobný bankrot nevzťahuje:
- peňažné tresty z Trestného konania
- dlhy na výživnom
- pohľadávka inej fyzickej osoby, ak táto fyzická osoba nebola písomne upovedomená o tom, že bol vyhlásený konkurz
- pohľadávka zo zodpovednosti za škodu spôsobenú na zdraví alebo spôsobenú úmyselným konaním
Žiaden postih od zamestnávateľa
Ak ste zamestnancom na trvalý pracovný pomer a nechcete vyhlásiť osobný bankrot zo strachu o svoju prácu, nemusíte sa báť. Podľa právnej úpravy platí, že osobný bankrot nemôže byť dôvod na ukončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.
Nezadlžujte sa
Sylvia Ďatelinková, právnik Inštitútu alternatívneho riešenia sporov, Slovenská banková asociácia
- Ak sa už rozhodnete čerpať úver, je dôležité konať uvážlivo a najmä dôkladne zvážiť svoje finančné možnosti. Treba mať totižto vždy na pamäti, že úver je záväzkom na dlhodobé obdobie, pričom ide o záväzok, ktorý je evidovaný v príslušnom úverovom registri.
Vo všeobecnosti však platí, že úverom by sa nemala financovať krátkodobá spotreba ako vykrytie výpadku príjmov, nákupy darčekov, dovolenka, výlet a podobne. Pre nepredvídané situácie je vhodné si vytvárať dlhodobo a pravidelne finančnú rezervu. Najmä v tomto období odporúčam ešte oveľa viac ako inokedy dôkladne a rozvážne premyslieť každý výdavok a nepodľahnúť zbytočne neuváženým nákupom vianočných darčekov na splátky, ktoré budete splácať ešte ďalší rok.
Žijete v zahraničí? Musíte hľadať iné spôsoby riešenia
Ak dlžník dlhodobo žije v inej krajine, nespĺňa podmienku centra hlavných záujmov v Slovenskej republike, takže nemôže byť oddlžený podľa platných právnych predpisov v Slovenskej republike.