Napriek tomu sa však zvyšovali niektoré výdavky. Situácia je ťažká pre pokles príjmov, ale aj pre "klamstvá" predchádzajúcej vlády. V záverečnom slove k diskusii o návrhu rozpočtu na budúci rok to v pléne Národnej rady (NR) SR uviedol minister financií Eduard Heger (OĽANO). Hlasovať o zákone roka by sa malo v stredu (9. 12.) o 11. hodine.
"Po mnohých rokoch sme do tohto pléna pred vás priniesli rozpočet pravdy. Po mnohých rokoch sme priniesli rozpočet, v ktorom nepodhodnocujeme žiadne výdavky a nenafukujeme žiadne príjmy," vyhlásil Heger.
Rozpočet označil aj ako rozpočet záchrany a zodpovednosti. "Na jednej strane máme veľký prepad príjmov a je to až rádovo 2,2 miliardy eur, čiže po mnohých rokoch bude v rozpočte menej peňazí, ako tomu bolo rok predtým," poznamenal s tým, že napriek tomu sa zvyšujú v jednotlivých kapitolách výdavky. Pripomenul, že sa zavádzajú aj nové prvky vyhodnocovania výdavkov, väčší dôraz sa má klásť na hodnotu za peniaze.
Heger vyčíslil, že koronakríza spôsobila v budúcom roku výpadok príjmov 2,2 miliardy eur. Zároveň podľa neho bolo potrebné dofinancovať "klamstvá" predchádzajúcej vlády v podobnej výške, a to 2,1 miliardy eur.
Heger podotkol, že vláda konsoliduje hlavne na sebe, celková konsolidácia predstavuje 1,2 miliardy eur. Opatrenia vlády v objeme 950 miliónov eur zároveň podľa neho odrážajú sociálne cítenie vlády, ale aj zvýšenie kapitoly vzdelávania, zvýšenie výdavkov na zdravotníctvo či viac peňazí na cesty prvej triedy.
Dôležitou časťou rozpočtu je podľa ministra zjednodušovanie daňového systému. Skonštatoval, že sa začalo s "čistením" rôznych daňových výnimiek. "V skutočnosti nemali vplyv na rozpočet, boli len takým pozlátkom," dodal Heger.
Minister sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí vecne a odborne vystúpili k rozpočtu. Niektorí však podľa neho v diskusii zavádzali. "Prosím vás o podporu tohto rozpočtu pravdy, záchrany a zodpovednosti. V tejto situácii je to to najlepšie, čo sme vedeli urobiť," vyhlásil Heger na záver.
Poslanec SaS Marián Viskupič, ktorý je zároveň predsedom parlamentného finančného výboru, zhodnotil rozpravu s tým, že rozpočet by si zaslúžil kontinuálnu diskusiu a čo najširšie publikum. Reagoval tým na skutočnosť, že rozprava k rozpočtu bola viackrát prerušená a natiahnutá na viaceré dni. "Rozprava bola obsažná, myslím, že sme dostatočne prebrali všetky časti rozpočtu," doplnil.