Väčšina z nás teraz pracuje z domu, no práve preto nás ohrozuje ešte viac. Neistota v najdôležitejších oblastiach nášho života, ako sú práca, príjem a budúcnosť, nám prináša enormný každodenný stres. Ako sa vyhorenie prejavuje?
Hoci sa táto porucha spája skôr s manažérskymi pozíciami, dnes sa týka každého. Zatiaľ čo v minulosti k najčastejším dôvodom vzniku pracovného stresu patrili preťaženie, nevyhovujúce pracovné procesy, napäté vzťahy s kolegami alebo nadriadenými, dnes mnoho ľudí pociťuje stres z neistoty z budúceho vývoja a z obáv o pracovné miesto. Veľkú úlohu preto zohráva ústretovosť zamestnávateľa k potrebám svojich pracovníkov.
Podľa prieskumu Graftonu vychádzali zamestnávatelia v čase obmedzení kvôli korone v ústrety až 75 % zamestnancom, dokonca 41 percentám z nich úplne. „Pre zamestnancov na Slovensku je najdôležitejšie, keď im zamestnávateľ umožní pracovať z domu a upraviť pracovný čas podľa ich potrieb,“ prezrádza Miroslav Garaj z personálnej agentúry Grafton.
Benefity znižujúce stres
- flexibilná pracovná doba
- príspevky na fitness
- dlhšie pauzy na obed
- relaxačné a oddychové zóny na pracovisku
- školenia zamerané na stress management, work-life balance, relaxáciu alebo zdravý životný štýl
- spolupráca pri ochrane zdravia
12 fáz syndrómu vyhorenia:
1. Nadmerné úsilie/ambície
2. Náročná práca
3. Zanedbávanie vlastných potrieb
4. Presunutie konfliktu (namiesto toho, aby si človek uvedomil, že tlačí na maximum, obviňuje svojho šéfa, prácu alebo kolegov)
5. Odsúvanie vecí, ktoré nesúvisia s prácou/povinnosťami
6. Obviňovanie druhých
7. Postupná izolácia
8. Zmeny správania
9. Depersonalizácia (pocit odlúčenia od života a schopnosť ovládať svoj život)
10. Vnútorná prázdnota alebo úzkosť
11. Depresie
12. Duševný alebo fyzický kolaps
Prejavy
- Únava a pokles výkonu
- Depresia a úzkosti
- Poruchy pamäti a sústredenia sa
- Poruchy spánku
- Telesné ťažkosti (tráviaci trakt, dýchací systém, sexualita, kardiovaskulárny systém,...)
- Nespokojnosť, dysfória, neschopnosť uvoľniť sa
- Tendencie k návyku na psychoaktívne látky (alkohol, tabak, ...)
- Zníženie sebadôvery a poruchy v medziľudských vzťahoch
Dlhé platené voľno
Linda Valko Gáliková, 365.bank
- S cieľom podporovať životný balans prinášame svojim zamestnancom program, ktorý sa pravidelne venuje viacerým aktivitám zameraným proti vyhoreniu. Pozostáva najmä z prednášok na rôzne témy. Program sa venuje najmä oblastiam, ako sú zvládanie stresu v práci, digitálny detox, tipy, ako správne tráviť dovolenku a oddýchnuť si od práce a podobne. Zároveň po piatich rokoch majú možnosť naši zamestnanci čerpať až trojmesačný platený sabbatical.
Dôležitá je životná rovnováha
Pavel Ďurík, Slovak Telekom
- Dbáme o rovnováhu medzi osobným a pracovným životom a taktiež ponúkame široké spektrum rôznych benefitov, napr. organizujeme dni zdravia. V Telekome poskytujeme zamestnancom aj bezplatnú anonymnú linku psychologickej pomoci, prostredníctvom ktorej majú zamestnanci priestor na konzultácie so psychológmi. Zamestnanci môžu s psychológom riešiť aj tému vyhorenia a podľa závažnosti situácie sú im odporúčané ďalšie kroky.
Duševné zdravie môže byť krehké
Zuzana Lampartová, Orange Slovensko
- Každý náš zamestnanec má nárok na tri sedenia, na ktorých môže s odborníkom diskutovať o čomkoľvek, čo ho trápi, či už zo súkromia alebo pracovné témy. Na odborníkov, ktorí našim zamestnancom môžu pomôcť zvládať psychické ťažkosti, sa môžu obrátiť aj prostredníctvom telefonickej linky. Zároveň, na túto tému organizujeme aj rôzne prednášky a počas pandémie sme využívali internú platformu, prostredníctvom ktorej sme im poskytovali rady a dávali tipy a triky, ako zvládnuť prácu z domu a situáciu celkovo počas korony.