V krajine totiž dlhodobo klesá pôrodnosť a pribúda trvalo nezadaných osamelo žijúcich mladých ľudí. Podľa japonských sociológov je to spôsobené aj tým, že si ľudia nehľadajú spriaznené duše s rovnakou emočnou inteligenciou, ale podľa povrchných socioekonomických vlastností - veku, postavenia a príjmov. Japonci chcú využiť umelú inteligenciu na to, aby párovala jedincov podľa ich zhodného emočného kvocientu.
"Hoci to nemusí vyvolávať romantické predstavy, umelá inteligencia môže párovať širšie a rozumnejšie spektrum možných partnerov," uviedol hovorca japonskej vlády. Umelá inteligencia (AI) totiž nebude vyberať jednoducho len podľa vekových skupín a zhodného postavenie, naopak pokojne spáruje staršieho jedinca s mladším z rôznych odborov a spoločenských vrstiev, ak si budú vyhovovať emočne.
Ak budú mať totiž podobnú emočnú inteligenciu, je veľmi pravdepodobné, že sa do seba nielen zamilujú, ale budú si dlhodobo rozumieť na citovej úrovni, zdieľať životné postoje a hodnoty. "Tá technológia bude zámerne ignorovať to, čo uvádza väčšina zoznamiek na prvom mieste - vek, príjmy a vzhľad, namiesto toho sa zameria na emocionálny kvocient, aby spojil potenciálnych partnerov s rovnakými hodnotami, typom osobnosti a emočnou inteligenciou," tvrdí japonská vláda. Nápad podporil premiér Jošihide Suga a uvoľní na neho dve miliardy jenov (15 850 372 eur).