Riziko chaotického konca niekoľkoročnej brexitovej krízy v posledných dňoch výrazne vzrástlo. Do ukončenia prechodného obdobia zostávajú približne tri týždne, medzi Bruselom a Londýnom však stále pretrvávajú nezhody. Ide o tri oblasti, pričom najväčšie napätie vyvoláva otázka rybolovných práv v britských vodách. S cieľom pokúsiť sa situáciu riešiť pricestuje Johnson v stredu večer do Bruselu, kde bude o nevyriešených otázkach diskutovať s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.
Johnson už v utorok (8. 12.) naznačil, že Británia by mohla rokovania ukončiť, ešte jasnejšie sa však vyjadril v stredu. Ako povedal na pôde britského parlamentu, Brusel od Britov požaduje, aby sa v budúcnosti prispôsobovali pravidlám EÚ, ináč budú potrestaní, a zároveň chce, aby sa v súvislosti s rybolovom vzdali kontroly nad britskými výsostnými vodami. "Neverím, že by nejaký predseda vlády na takéto podmienky pristúpil," povedal Johnson.
Dodal, že je možné dosiahnuť "dobrú dohodu," avšak EÚ musí od svojich požiadaviek ustúpiť. Zároveň zopakoval, že Británia bude prosperujúcou krajinou, či dohodu s Bruselom uzatvorí alebo nie.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu uviedla, že možnosť dohody naďalej existuje, avšak Únia musí byť pripravená odmietnuť prípadné "neprijateľné podmienky" z britskej strany. Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roka. Londýn a EÚ sa odvtedy snažia uzavrieť dohodu, ktorá bude upravovať ich budúce partnerské a obchodné vzťahy. Pre názorové nezhody v kľúčových oblastiach však rokovania napredujú pomaly. Ak sa Londýnu a Bruselu nepodarí dosiahnuť dohodu o budúcom partnerstve, od 1. januára 2021 sa budú ich vzájomné obchodné vzťahy riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).