Situáciu komplikujú aj nakazení zdravotníci, ktorých takisto deň čo deň pribúda. Len v košickej nemocnici ich je aktuálne 127. Nový Čas zisťoval, koľko lôžok je ešte voľných pre ľudí s koronavírusom a ako nemocnice zvládajú obrovský nápor chorých.
V nemocniciach máme aktuálne vyše 2-tisíc hospitalizovaných s koronavírusom alebo podozrením naň, čo je najviac od začiatku pandémie. Lekár Peter Visolajský hovorí, že treba čo najskôr prijať opatrenia, inak hrozí kolaps zdravotníckeho systému. „Rakúsko, Nemecko, Česko mali prísne obmedzenia mobility a u nás je situácia momentálne taká, že to tiež potrebujeme. Čím neskôr to spravíme, tým budú tie následky horšie,“ povedal Novému Času Visolajský, ktorý má ťažké srdce na Richarda Sulíka.
Ministrovi vyčíta populistické reči, ktoré sú vraj nebezpečné. Sulík od začiatku podporoval len regionálny lockdown v najviac zamorených okresoch. „Počet pacientov každým dňom pribúda, a preto nechápem vyjadrenia Richarda Sulíka. On hoci nebol na krízovom štábe, návrh na lockdown odmieta,“ hovorí Visolajský, podľa ktorého chce lockdown každý, kto sa veci rozumie.
Nakazení zdravotníci v Košiciach
Vírus sa šíri najrýchlejšie v hlavnom meste. „Situácia v nemocnici je vážna, rozširujeme ďalšie lôžka pre pacientov s ochorením covid-19,“ povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská. Dodala, že momentálne majú spolu v rôznych bratislavských nemocniciach na covidových lôžkach 208 pacientov, 194 z nich má vírus potvrdený.
UNB si preto dohodala spoluprácu s malackou nemocnicou, ktorá reprofilizuje ďalšie oddelenia pre pacientov s covid-om. Situácia sa zhoršuje aj v Košiciach. „Tak ako stúpajú celkové počty COVID nakazených pacientov, pribúdajú aj počty nakazených zdravotníkov nemocnice. V súčasnosti máme 127 infikovaných. Dvaja z nich sú hospitalizovaní," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Dobrou správou je, že 50 zdravotníkov nemocnice sa vrátilo späť do pracovného procesu a na žiadnom oddelení nie je zatiaľ stav s personálom taký vážny, aby ho museli zatvoriť.
Podľa ministerstva je celkovo v domácej izolácii viac ako 2 200 zdravotníckych pracovníkov, väčšina z nich sa nakazila v civilnom živote mimo pracoviska. Situácia s počtom nakazených ľudí sa horší vo viacerých okresoch. Najhoršie sú na tom momentálne Púchov, Trenčín a Považská Bystrica.