Niekoľko týždňov
Infektológ Vladimír Krčméry naznačuje, aké scenáre boli v hre. „Prvý je, že lockdown by sa mal začať hneď, aby sme sa medzi sviatkami mohli uvoľniť. Avšak toto naráža na veľký problém - ľudia si chcú nakúpiť vianočné darčeky, takže keby sme to urobili hneď, tak by sa zvýšila mobilita v nákupných centrách a ľudia by sa tam mohli nakaziť. Takže volíme menšie zlo a to, že sa plánuje lockdown až po zlatej nedeli, čiže 21. decembra,“ povedal Krčméry Novému Času.
Podľa neho by lockdown mal trvať tri týždne, i keď najskôr sa hovorilo o šiestich, ako to bolo v Izraeli. Podľa Krčméryho bude dĺžka trvania závisieť od zodpovednosti ľudí. „Rozhodovalo by sa podľa situácie v okrese, čiže bol by to tzv. motivačný lockdown,“ hovorí infektológ. Dodal, že ak by ľudia poctivo dodržiavali nariadenia, čiže nosili rúško, dezinfikovali si ruky, dodržiavali odstupy a vyhýbali sa miestam, kde je veľká koncentrácia ľudí, situácia v ich okrese by sa zlepšila a opatrenia by sa mohli uvoľniť skôr.
V horších okresoch by však mal platiť lockdown minimálne tri týždne. Epidemiologička Henrieta Hudečková dodáva, že ľudia by sa mali cez Vianoce stretávať len s tými, ktorí majú negatívny test, alebo s tými, ktorých majú „overených“.
Ostrá kritika
Analytik Martin Smatana, ktorý skúma vývoj pandémie, hovorí, že zatvorenie terás či spustenie prevádzky hotelov a lanoviek nám so súčasným rastom nespraví takmer nič. „Zatvorenie obchodov 3 dni pred Vianocami posunie nákupnú horúčku len o pár dní skôr a školy by boli zatvorené na sviatky tak či onak. Kostoly? Otvorené. Mobilita? Nezmenené. Plán zastaviť rekordný rast? Žiaden. Regionálne riešenie? Nežartuj. Podstata navrhnutých opatrení je teda taká, že sa spoliehame na to, že sa situácia nejako sama zlepší: prirodzene nižšia mobilita počas sviatkov nám „hnusobu“ pokrúti a ľudia budú zodpovední a dodržiavať opatrenia,“ skonštatoval Smatana.