Vyplýva to z výskumu Hodnoty a spoločnosť počas pandémie COVID-19 (Hodyse 2020) Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Informovala o tom hovorkyňa SAV Monika Tináková. Výskum ukázal, že respondenti, ktorí súhlasia s konšpiráciami o koronavíruse, vykazujú menšiu mieru dodržiavania protipandemických opatrení a nižšiu ochotu zaočkovať sa proti tomuto ochoreniu.
Na reprezentatívnom výskume pre populáciu Slovenska vo veku nad 18 rokov, ktorý sa konal od 3. do 10. novembra, sa zúčastnilo 1 021 respondentov. Tí na päťbodovej škále vyjadrovali súhlas či nesúhlas s konšpiračnými výrokmi o súčasnej epidémii. Najviac respondentov, viac ako 49 percent, súhlasilo s názorom, že koronavírus bol, pravdepodobne, vyrobený v laboratóriu. Naopak, najmenej ľudí, teda 7,5 percenta respondentov, verí tvrdeniu, že príznaky ochorenia na koronavírus sú dôsledky vplyvu žiarenia 5G sietí.
Pomerne veľká časť respondentov (32,2 percenta) súhlasila s výrokom, že súčasná epidémia je iba súčasťou celosvetovej snahy o povinné očkovanie. Nesúhlas v tejto otázke vyjadrilo 39,5 opýtaných. Očkovanie proti koronavírusu si s čipovaním ľudí spojilo 21,9 percenta respondentov. Avšak, viac ako polovica (53,8 percenta) respondentov s týmto tvrdením nesúhlasila. S tým, že o existencii koronavírusu nie sú žiadne dôkazy, súhlasilo 15,2 respondentov.
Z výskumu vyplynulo, že koronavírusovým konšpiráciám veria viac ženy ako muži. Nesúhlas s konšpiráciami narastá so stúpajúcim vzdelaním a výrazne menej s takýmito konšpiráciami súhlasia respondenti v Bratislave a Košiciach. Respondenti, ktorí súhlasili s koronavírusovými konšpiráciami, sa v prieskume zároveň označili za menej šťastných, menej spokojných so svojím životom.
Išlo o respondentov, ktorí menej dôverujú iným ľuďom ako aj inštitúciám a myslia si, že majú len malú šancu slobodne sa rozhodovať a usmerňovať svoj život. Títo opýtaní častejšie uvádzali, že vo svojej domácnosti po zrátaní všetkých príjmov len ťažko vychádzajú s rozpočtom. Avšak, cítili sa najmenej ohrození aktuálnou pandémiou.