Bývalého premiéra a trojicu exministrov obvinili po tom, ako vyšetrovanie výbuchu potvrdilo, že podozriví dostali niekoľko písomných oznámení, v ktorých ich varovali pred odkladom zneškodnenia dusičnanu amónneho uskladneného v prístave. "Neprijali tiež potrebné opatrenia, aby predišli ničivému výbuchu a obrovským škodám," uviedol zdroj z prostredia justície. Ako zároveň dodal, súd začne podozrivých vypočúvať v pondelok. Medzi obvinenými je aj bývalý minister financií Alí Hasan Chalíl, exminister verejných prác Júsif Fenianos a exminister dopravy Ghází Zajtar.
Predpokladá sa, že v prístave explodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol v prístave uložený od roku 2013, keď ho tamojšie colné úrady zhabali z plavidla Rhosus, prevážajúceho náklad liadku z Gruzínska do Mozambiku. Zhabaný tovar zostal uložený v sklade, aj keď colníci opakovane - ale neúspešne - žiadali súd, aby nariadil odvoz tohto materiálu. Podľa niektorých zdrojov mohli požiar v sklade spôsobiť zváracie práce, ktoré tam krátko predtým prebiehali. Podľa svedkov bola v sklade okrem dusičnanu amónneho uložená aj zábavná pyrotechnika.
Výbuch zo 4. augusta a následný požiar spolu s tlakovou vlnou spôsobili materiálne škody, ktorých výška sa odhaduje na 8,5-12,5 miliardy eur. Približne 300.000 ľudí zostalo bez strechy nad hlavou, čo predstavuje približne 12 percent obyvateľov hlavného mesta. V rámci prebiehajúceho vyšetrovania bolo zatiaľ zadržaných a vyšetrovaných 25 osôb. Mnoho Libanončanov viní z tragédie skorumpované vedenie štátu. V dôsledku rozsiahlych pouličných protestov padla vláda premiéra Hassána Dijába.