Z väznice v Prešove ho vo štvrtok náhle previezli do nemocnice v Ružomberku. Podľa prvotných informácií malo ísť o potýčku za mrežami, no dôvodom jeho odchodu z cely má byť podľa zdroja Nového Času prasknutá cievka v oku. Informácie o prevoze Lučanského najskôr hovorili o tom, že sa mal vo väzbe pobiť a museli ho náhle operovať. Tieto správy Zbor väzenskej a justičnej stráže poprel.
„Ústav Prešov neeviduje v danom období fyzické napadnutie obvineného alebo odsúdeného ani použitie donucovacích prostriedkov voči obvinenému alebo odsúdenému,“ povedala hovorkyňa Monika Kacvinská. Podľa našich informácií bola skutočným dôvodom operácie prasknutá cievka v oku. K nepríjemnosti malo dôjsť pri tom, ako Lučanský cvičil v cele, v ktorej mal bývať sám a nebol vo väzenskom fitku.
Podľa .týždňa však Lučanský utrpel aj poranenie nadočnicového oblúku, nie je jasné ako. Z Prešova tak museli exšéfa polície previezť do vojenskej nemocnice v Ružomberku, kde ho strážia. Vynára sa však otázka, prečo práve tam. Na hospitalizáciu obvinených totiž slúži nemocnica pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.
„Ak zdravotný stav obvineného vyžaduje zdravotnú starostlivosť, ktorú nemožno poskytnúť v ústave alebo v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, väzba sa na nevyhnutne potrebný čas vykonáva v inom (civilnom) zdravotníckom zariadení, pričom stráženie obvineného vykonáva Zbor väzenskej a justičnej stráže,“ dodala väzenská stráž s tým, že ak nejde obvinený do nemocnice v Trenčíne, o inom zdravotníckom zariadení rozhoduje príslušný lekár zdravotníckeho zariadenia ústavu.
Tajnosti okolo hospitalizácieLučanský čelí v kauze Judáš obvineniu z korupčnej činnosti, pričom na úplatkoch si mal prilepšiť až o 510-tisíc eur. Sudkyňa jeho väzbu odôvodnila obavou z ovplyvňovania svedkov a obavou z pokračovania v trestnej činnosti. V prípade ho zastupuje advokát Matúš Beresecký, ktorý nechcel povedať, ako sa jeho klient po zákroku cíti.
„Ja ani nemôžem, ani nebudem komentovať prípad pána Lučanského,“ povedal advokát. Rovnaká odpoveď prišla z ružomberskej nemocnice. „Vzhľadom na platnú legislatívu nemáme oprávnenie poskytovať akékoľvek informácie o pacientoch a ich zdravotnom stave,“ povedala nám hovorkyňa.
Nový Čas sa rozprával s bývalým väzňom, ktorý opísal, ako to vo väzbe vyzerá. „Tam nemáte žiadnu posilňovňu, to nehrozí. Mohol robiť drepy alebo kľuky, ale inak nie. To nie je letný tábor pre milionárske deti,“ hovorí. Okrem spánku a rozprávania sa s ostatnými sa dá už len navštíviť knižnicu. Von sa chodí len na hodinu do uzavretého priestoru. Ak bol Lučanský v cele sám, tak mal podľa neho šťastie. „Takýchto zvyknú dávať s viacerými, aby mohli ťahať informácie,“ uzavrel.
Čo môže spôsobiť prasknutú cievku
- nosenie kontaktných šošoviek
- vysoký krvný tlak/hypertenzia - práve on je najčastejšou príčinou náhleho prasknutia cievky
- užívanie liekov, určených na zníženie rizika vzniku trombózy
- alergia, spôsobujúca zápal spojivky a tým aj prasknutie žilky v oku, objaviť sa môže opuch oka
- zápal spojiviek - prejavuje sa začervenanou a zapálenou priesvitnou blanou na vnútornej strane viečka, červené býva často aj samotné očné bielko
- tlak pri bitke
- náhly tlak pri športe či autonehode
- nedostatok vitamínu C
- dvíhanie ťažkých predmetov
Musela byť poškodená
Martin Šmahel (38), fitnes tréner
- Ak praskne cievka pri cvičení, s najväčšou pravdepodobnosťou musela byť poškodená. Ten tlak môže byť spôsobený pri drepe, legpresse, benchprese, pri tlakoch nad hlavou s veľkou činkou. Ide o masívne cviky. Ak sa to stalo pri inom cvičení, tak cievka musela byť už výrazne poškodená.