Ako podľa agentúry AFP poznamenali ruské úrady, krajina tak prvýkrát od vypuknutia epidémie choroby COVID-19 na svojom území prekročila hranicu 600 úmrtí počas jedného dňa. Celkovo si epidémia v Rusku vyžiadala už 45 893 obetí, pričom infikovaných bolo dva milióny 597 711 ľudí, čím je Rusko v počte infikovaných v celosvetovom meradle na štvrtom mieste.
Rusko pritom podľa AFP zrejme uvádza nižšiu smrtnosť na COVID-19 než iné porovnateľné krajiny, čo vyvoláva obavy, že úrady pandémiu bagatelizujú. Aj z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila federálna štatistická služba Rosstat, vyplýva, že od marca do októbra v Rusku zomrelo takmer o 140 000 osôb viac než v porovnateľnom období za vlaňajšok.
Tieto "nadmerné" úmrtia podľa spravodajského portálu Meduza.io sú v 90-100 percentách prípadov "tak či onak" tiež spojené s koronavírusom SARS-CoV-2, čo dokazujú správy z niekoľkých regiónov, kde boli údaje o nadmernej úmrtnosti podrobne analyzované.
Samotné údaje o úmrtnosti sa do Rosstatu dostávajú z matrík, ktoré vydávajú úmrtné listy príbuzným zosnulého. Predpokladá sa, že ide o najpresnejšie údaje, ktoré sa však zverejňujú 35-40 dní po skončení daného mesiaca - čo je v prípade epidémie veľmi dlhé časové obdobie.
Aj keď počet infikovaných v Rusku rastie v posledných týždňoch naďalej prudko, úrady nezavádzajú celoplošné obmedzenia na pohyb ľudí a ekonomické aktivity, ako to bolo na jar, v prvej vlne pandémie.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok uviedol, že napriek zvýšenému počtu úmrtí neexistujú žiadne plány na nový lockdown, hoci niektoré mestá znovu zaviedli karanténne opatrenia.
Rusko bolo jednou z prvých krajín na svete, ktoré zaregistrovali očkovaciu látku proti chorobe COVID-19. Ide o vakcínu nazvanú Sputnik V, nazvanú podľa sovietskej družice. Rusko pristúpilo k jej registrácii ešte pred začatím konečných klinických testov. Vývojári vakcíny Sputnik v novembri uviedli, že predbežné výsledky ukazujú, že vakcína má 95-percentnú účinnosť. Aj keď je ruská vakcína ešte stále v tretej - a poslednej - fáze klinických skúšok, na ktorých sa zúčastnilo okolo 40 000 dobrovoľníkov, Moskva a jej metropolitná oblasť začali minulý týždeň (5. decembra) s očkovaním ľudí z vysoko rizikových skupín vrátane zdravotníkov a učiteľov.
Alexandr Gincburg, riaditeľ Gamalejovho inštitútu, kde bola vakcína Sputnik V vyvinutá, v piatok informoval, že zaočkovaných už bolo 150 000 ľudí.
"Je to najväčší počet ľudí očkovaných týmto preparátom proti COVID-19 než kdekoľvek na svete, kde očkujú analogickou vakcínou," uviedol Gincburg podľa agentúry RIA Novosti. Podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová zase prisľúbila, že s očkovaním proti koronavírusu SARS-CoV-2 sa vo všetkých regiónoch Ruska začne do konca tohto týždňa.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že hromadná očkovacia kampaň sa začala aj v armáde, pričom zaočkovaných má byť viac ako 400 000 vojakov, z toho 80 000 osôb do konca tohto roka
Vo štvrtok ruská vesmírna agentúra Roskosmos uviedla, že plánuje ponúknuť vakcínu Sputnik V aj kozmonautom.