Takzvané pštrosie vajcia, teda slepačie vajcia natvrdo obalené v mletom mäse, sú vďaka polotovarom jednoduché na prípravu, a dopyt po nich sa preto v poslednej dobe enormne zvýšil, napísal server stanice Sky News.
V Anglicku teraz platia regionálne odstupňované pravidlá boja proti šíreniu koronavírusu a jednotlivé oblasti sa podľa daných kritérií radia do stupňov jedna až tri. Najprísnejšie reštrikcie platia v zónach označených číslom tri, kde sú reštaurácie a bary uzavreté. Podľa druhého stupňa sa teraz musí správať zhruba 30 miliónov obyvateľov a v ňom platí, že si ľudia v krčmách môžu objednať alkoholický nápoj len k jedlu. Vláda pritom v pravidlách hovorí o "plnohodnotnom jedle", čo vylučuje napríklad pochutiny, ako sú čipsy alebo oriešky, ale aj desiatové sendviče.
O tom, či možno pštrosie vajcia považovať za plnohodnotné jedlo, viedli členovia vlády verejnú diskusiu a nakoniec dospeli k tomu, že áno. "Ľudia v pohostinstve dobre vedia, čo to znamená plnohodnotné jedlo ... Plnohodnotné jedlo je aj predjedlo a ako predjedlo si môžete dať pštrosie vajcia," povedal minister zdravotníctva Matt Hancock.
Pre návštevníkov krčiem sa potom pštrosie vajce stalo akousi priepustkou na nákup niekoľkých pív, čo pocítili zásobovacie firmy. Spoločnosť Brakes, ktorá dodáva jedlo do 50 000 podnikov po celej Británii, uviedla, že dopyt po pštrosích vajciach sa od ukončenia karantény na začiatku mesiaca zvýšil až desaťkrát.
Pravidlá pre prevádzku krčiem v oblastiach zaradených do druhého stupňa zároveň stanovujú, že zákazníci musia podnik opustiť po tom, čo svoje jedlo dojedia. Podľa Sky News to vedie k tomu, že sa väčšina ľudí snaží jesť čo najpomalšie, aby si stihli objednať ďalší drink.
Druhý stupeň opatrení teraz platí vo veľkej časti stredného a južného Anglicka vrátane metropoly Londýna, na severe Anglicka patrí väčšina grófstiev do stupňa tri.