"Mnoho miest černobyľského komplexu by mohlo byť zachovaných, aby si ľudstvo pamätalo, čo sa nám tu stalo," uviedol podľa agentúry Ukrinform Tkačenko na mieste niekdajšej jadrovej katastrofy.
Ukrajina si posledných štrnásť rokov vždy 14. decembra pripomína takzvaných černobyľských likvidátorov, ktorí bojovali s následkami havárie a následného výbuchu štvrtého reaktora v apríli 1986 vo vtedy ešte sovietskej jadrovej elektrárni. Do 14. decembra toho istého roku vyrástol nad ruinami po reaktore prvý ochranný sarkofág, priblížila agentúra DPA. Ukrajina neskôr vybudovala nad zničeným reaktorom nový kryt.
Černobyľská havária kontaminovala viac ako 200 000 kilometrov štvorcových európskeho územia. Rádioaktívny spád najviac zasiahol blízke Bielorusko, vietor ho doniesol ale aj do Československa. Tisíce ľudí v dôsledku ožiarenia zomreli, státisíce sovietske úrady nútene evakuovali. Elektráreň a neďaleké opustené mesto Pripjať sa v posledných rokoch stali turistickou atrakciou, najmä po kritike oceňovanom televíznom seriáli spoločnosti HBO, ktorý sa venuje havárii.
Tohtoročné opatrenia proti šíreniu koronavírusu však oblasť Černobyľa uzavreli. Ukrajina má doteraz sedem miest na zozname Svetového dedičstva UNESCO, pripomína server Ukrinform. Okrem iného je na ňom zaradený pravoslávny kláštorný komplex Kyjevsko-pečerská lavra v ukrajinskej metropole alebo katedrála svätej Sofie, ktorá sa tiež nachádza v Kyjeve.