Ako odznelo v pondelok na tlačovej konferencii, vláda neschválila návrh pandemickej komisie v jeho plnom znení. Opatrenia sa však sprísňovať budú a to od 21. decembra. Ich definitívnu podobu bude vláda schvaľovať v stredu. Krajčí doplnil, že sa opatrenia nebudú týkať len zatvárania prevádzok, ale aj zákazu vychádzania. Ten sa má ešte špecifikovať, aby sa eliminovalo riziko šírenia nákazy. Výnimky budú upresnené.
Krajčí pripomenul prípady ľudí, ktorí si neodpustili v lete dovolenku v Chorvátsku a doplatili na to životmi. Ďalší si užili veľkú svadbu a zomreli im potom príbuzní. Minister vyzýva, aby sme zodpovednosťou chránili svojich najbližších. ,,Urobte si ten lockdown sami predtým, ako pôjdete navštíviť svojich príbuzných," odkazuje Krajčí. Ohľadom detí, ktoré majú vyučovanie prezenčne v školách, odporúčal, aby boli doma aspoň päť dní pred návštevou starých rodičov.
Lockdown je podľa neho efektívnejší nástroj ako celoplošné testovanie. Človek totiž môže byť negatívny, a na druhý deň sa môže nakaziť a výsledok tým pádom už neplatí. Človek však nadobudne falošný pocit, že nemôže byť infekčný.
Novinkou na Slovensku bude pandemický semafor - COVID automat. Minister hospodárstva Richard Sulík na tlačovej konferencii povedal, že od jeho návrhu sa líši tým, že ráta s celoplošnými opatreniami, nie len lokálnymi. ,,Je to dobré, lebo obyvatelia budú vedieť, s čím rátať, ak sa situácia v ich regióne vyvinie tak či onak," povedal.
,,Od určitého obdobia budeme pri schvaľovaní pandemických opatrení postupovať podľa semaforu. Je to dobré preto, aby ľudia boli pripravení, čo sa stane, keď sa situácia zlepší a čo v opačnom prípade. Na to, aby bolo Slovensko považované za červenú zónu a v celej krajine platili tvrdé opatrenia, musí byť počet hospitalizovaných viac ako 1 500 alebo faktor šírenia nákazy viac ako 1,1; či počet nových denných prípadov viac ako 1 000. Ak toto bude splnené, opatrenia budú celoplošné. Ak nie, opatrenia budú iba na regionálnej úrovni," vysvetlil minister hospodárstva.