Abeles, ktorému Česi hovorili tiež Bedřich, vyvinul zdroj energie pre vesmírne sondy, ktorý sa používa dodnes. Benjamin Abeles zomrel minulú noc vo veku 95 rokov v Leicesteri v Anglicku, napísal v pondelok na facebooku David E. Abeles. "Vďaka mojim starým rodičom Selme Kronbergerovej a Ernstovi Abelesovi, Nicholasovi Wintonovi a programu kindertransportov, sa stal otec jedným z mála Židov svojej generácie, ktorí mali to šťastie a prežili nemeckých nacistov," uviedol.
Abeles sa narodil v roku 1925 vo Viedni českožidovskej rodine a od roku 1933 žil v Prahe. Druhú svetovú vojnu prežil vďaka transportu zorganizovanému Nicholasom Wintonom a jeho spolupracovníkom v Británii. Slúžil aj u britského letectva. Po vojne sa vrátil do hlavného mesta oslobodeného Československa. Jeho rodina holokaust neprežila. Štúdiá dokončil Abeles v Izraeli, kam vycestoval legálne v roku 1949.
Ako fyzik sa preslávil v USA, kam odišiel v roku 1956. Spolu s kolegom Georgeom Codym stál pri objave zdroja, ktorý môže družice napájať vo väčších vzdialenostiach od Slnka, kde už nefungujú fotosolárne články. V roku 1961 si nechal tento objav termoelektrického generátora patentovať. Abeles mal české, americké aj izraelské občianstvo. "Otec bol skutočne prírodný živel, ktorý cítil úprimnú empatiu a solidaritu so všetkými utečencami," uviedol Abelesov syn.
Nicholas Winton zorganizoval transporty, ktoré z nacistami okupovaného Československa dopravili do Británie 669 židovských detí. Záchrane ďalších zabránila druhá svetová vojna. O Wintonovej akcii nakrútil režisér Matej Mináč dokument, na ktorého britskej premiére sa v roku 2011 zúčastnil v Londýne i Abeles.