Vo verejnej online diskusii k plánu obnovy to povedal dočasne poverený policajný prezident Peter Kovařík. Dôveryhodnosť občanov k polícii je dnes podľa neho veľmi nízka. Podľa Kovaříka preto budú potrebné systémové zmeny vrátane reformy Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktoré by mohli byť financované aj z plánu obnovy.
„Chcem sa dožiť obdobia, kedy ľudia, ktorí nebudú vedieť nájsť nejaký úrad alebo obchod a budú vidieť policajta, tak sa pri ňom zastavia a budú sa chcieť poradiť. Dnes mám pocit, že keď ľudia stretnú policajta, tak sa len obzerajú okolo seba, či náhodou niečo neurobili a či im nehrozí pokuta. Z môjho pohľadu je to katastrofálne vnímanie PZ,“ povedal Kovařík.
Súčasné vedenie polície chce preto vykonať zmeny v rámci zaisťovania výnosov z trestnej činnosti. Ekonomická trestná činnosť je dnes podľa Kovaříka úzko spätá s korupciou, vďaka čomu je napríklad narušené podnikateľské prostredie, v ktorom nepoctiví podnikatelia získavajú neoprávnené výhody pred poctivými podnikateľmi, napríklad aj pri štátnych zákazkách. Problém je však, že finančné vyšetrovanie vykonáva na NAKA jediná finančná jednotka. Polícia na Slovensku preto podľa Kovaříka nie je efektívna pri vyšetrovaní napríklad legalizácie príjmov z trestnej činnosti.
Za nedostatočnú považuje aj súčasnú analytickú činnosť polície aj NAKA. Na každom z útvarov funguje iba jedna analytická jednotka, pričom aj v prípade polície aj v prípade NAKA nemá dostatok personálu. Kovařík dodal, že do budúcnosti bude veľmi dôležitým krokom automatizácia systémov, pri ktorých napríklad policajti, ktorí odpracovali osem hodín, nebudú musieť ďalšie tri hodiny riešiť administratívne záležitosti.