Múzeu ich darovali potomkovia šľachticov. Museli však prejsť dôkladnou reštauráciou. Diela potrebovali viacero zásahov, no dlhé hodiny v reštaurátorskej dielni priniesli očakávaný výsledok. „Boli zaprášené, preto ich bolo potrebné najskôr dôkladne a opatrne očistiť. Nasledoval sondážny prieskum. V ďalšej fáze reštaurátorka nalepila zo zadnej strany nové plátno. Potom úbytky farby, ktoré spôsobilo vyschnutie, vytmelila a na to naniesla retuš. Na záver obrazy nalakovala špeciálnym lakom s prídavkom včelieho vosku,“ priblížila kunsthistorička hradu Daniela Reľovská.
„Zavesíme ich až pred začiatkom budúcoročnej letnej sezóny v apríli 2021. Budú v paláci Ľubomírskych, keďže sa k nemu viažu,” prezradil riaditeľ hradu Dalibor Mikulík.
Otec prvého majiteľa
Stanislav Kostka Zamoyski
Na jednom z obrazov je otec prvého majiteľa hradu z rodu Zamoyských - Andreja Zamoyského. „Je to Stanislav Kostka Zamoyski mladší, ktorý žil v období 1775 až 1856. Dielo ho zachytáva ako dieťa. Odhadujeme, že na portréte je zachytený vo veku približne 5 - 6 rokov a namaľovaný bol v rokoch 1820 - 1830,“ poznamenala Daniela Reľovská.
Tretí majiteľ hradu
Juraj Ľubomírsky
Na druhom obraze je zachytený Juraj Ľubomírsky, ktorý žil v rokoch 1616 - 1667. „Bol tretím majiteľom hradu z rodu Ľubomírskych. Počas švédsko−poľskej vojny ukryl na hrade aj poľské korunovačné klenoty. Obraz sa však našiel v kláštore v Podolínci, ktorý spoluzakladal,“ vysvetlila odborníčka. Obraz bol namaľovaný niekedy po roku 1700, čiže až po šľachticovej smrti.
- postaviť ho dal uhorský kráľ Ondrej III na prelome 13. a 14. storočia
- v roku 1553 takmer ľahol popolom
- v roku 1786 bol na hrade väznený najslávnejší väzeň miestneho žalára - Móric Beňovský
- v rokoch 1825 až 1880 ho vlastnila rodina Raizsovcov
- v roku 1882 ho kúpila rodina Zamoyských, vlastnili ho až do roku 1945