Dať výpoveď je ľahké. Horšie pre zamestnanca však je, ak ju dostane, tobôž ak ju neočakáva. Obidve strany však musia dodržať niekoľko pravidiel. Ktoré to sú?
Tieto zásady dodržte
Jaroslava Lukačovičová, odborníčka na účtovníctvo a pracovné právo
Buďte dôsledný
- Dobre si pozrite, aký paragraf (dôvod výpovede) je vo výpovedi uvedený. Pozor si dajte na § 60 Zákonníka práce – ten hovorí o výpovedi dohodou. Ak by ste podpísali takúto výpoveď, mohli by ste sa pripraviť o výpovednú lehotu alebo o odstupné. Preto je pre vás lepšia výpoveď daná zamestnávateľom.
Vyžiadajte si čas
- Nepodpisujte ju v chvate, napríklad ak vám nie je jasný dôvod výpovede alebo váš nárok po jej podpise. Výpoveď si vyžiadajte písomne, dobre si ju preštudujte.
Výpoveď dajte pozrieť právnikovi
- Ten jej bude lepšie rozumieť a poradí vám.
Vypýtajte si doklady
- Zápočtový list, svoj rovnopis výpovede, čo je potvrdenie ukončenia pracovného pomeru.
Dočerpajte si dovolenku
- Ak sa so zamestnávateľom dohodnete, že si ju nemusíte dočerpať vo výpovednej lehote, máte nárok na jej uhradenie.
Zaevidujte sa na úrade práce
- Ak už výpoveď podpíšete, nezabudnite sa do ôsmich dní zaevidovať na úrade práce, kde môžete rovno podať žiadosť o dávku v nezamestnanosti (pre dávku už nemusíte chodiť dávať žiadosť do Sociálnej poisťovne). Ak sa dovtedy nezaevidujete, musíte sa sami prihlásiť ako platca zdravotného poistenia vo svojej zdravotnej poisťovni.
Snažte sa odísť v dobrom
- Možno budete potrebovať, aby vám zamestnávateľ napísal overovací, odporúčací či referenčný list. Je teda múdre, ak sa rozhodnete mať so spoločnosťou čo možno najpriateľskejší vzťah. Bežnou súčasťou životopisov je aj kontakt na niekoho z vášho predchádzajúceho zamestnania, kto tomu novému v prípade požiadania dá na vás referencie.